19.8 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

19.8 C

O ΠΑΟ κέρδισε με 77-67 τη Μπάγερν Μονάχου

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 77-67 της Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ για τη 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Καλύτερη η ομάδα του Πιτίνο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δεν απειλήθηκε επί της ουσίας από τους φιλοξενούμενους.

Στο πρώτο τετράλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα. Εντούτοις, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και με εξαιρετική άμυνα μετέτρεψε το 10-9 (4’) σε 19-9 (8’) έχοντας και πλουραλισμό στο σκοράρισμα.

Με τον Παπαπέτρου να «εκτελεί» έξω από τα 6,75 μ., οι «πράσινοι» ξέφυγαν με διαφορά 11 πόντων και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ (22-11) δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο απέναντι σε μια ομάδα που δεν… ήξερε τι ήθελε.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 4-0 του «τριφυλλιού» (26-11 στο 12’), ωστόσο η Μπάγερν απάντησαν με το ίδιο νόμισμα (26-15 στο 13’). Μάλιστα, η ομάδα του Ράντονιτς πλησίασε ακόμα περισσότερο (33-25 στο 17’).

Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με επιμέρους σκορ 8-2 απομακρύνθηκαν με 14 πόντους διαφορά (41-27 στο 19’). Το ημίχρονο έκλεισε με τον Κινγκ να ευστοχεί σε τρίποντο και τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +11 (43-32).

Ο Έλληνας φόργουορντ έκανε νέο ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα σημειώνοντας 18 πόντους, ενώ κατέβασε και 8 ριμπάουντ. Από την άλλη, ο ομογενής γκαρντ του «τριφυλλιού» πραγματοποίησε μία ακόμα πληθωρική εμφάνιση, με 14 πόντους, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ!

Με αυτή τη νίκη οι «πράσινοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 8-9 και παραμένουν ζωντανοί στη μάχη που δίνουν για την είσοδο στην οκτάδα, ενώ ακολουθούν 3 διαδοχικά εκτός έδρας. Από τους Βαυαρούς ξεχώρισε ο Ουίλιαμς, που πέτυχε σχεδόν το 1/3 των πόντων της ομάδας τους (21 από τους 67).

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-32, 59-50, 77-67.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 10 (5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 2, Λάσμε (4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 18 (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παππάς 4, Γκιστ 13 (6/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεκαβίτσιους 1, Λοτζέσκι 11 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 14 (6/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Μήγοτλου 4.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς, Χομπς 3 (1), Κινγκ 3 (1), Κόπονεν 9 (3/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Ραντόσεβιτς 5, Λούτσιτς 8 (1), Λο 5, Τζέντοβιτς 4 (7 ασίστ), Γιόβιτς 2, Μπαρτέλ 7, Γουίλιαμς 21 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές).