20.7 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

20.7 C

Τελικό: Γαλλία-Κροατία 4-2 (live)

Η Γαλλία είναι η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια του 2018. Επικράτησε με 4-2 της Κροατίας σε έναν από πιο χορταστικούς τελικούς του θεσμού.

ΤΕΛΟΣ. Η ΓΑΛΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ.

Παίζονται οι καθυστερήσεις στο “Λουζνίκι”.

Διαδικαστικά πλέον τα τελευταία λεπτά του τελικού με τη Γαλλία να περιμένει το σφύριγμα της λήξης, για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του 2ου Μουντιάλ στην ιστορία της.

Οι Κροάτες πιέζουν αλλά η κόπωση έχει κάνει την εμφάνιση της για τους παίκτες του Ντάλιτς.

71′ Πρώτη αλλαγή για την Κροατία, με τον Κράμαριτς να παίρνει τη θέση του Ρέμπιτς.

82′ Δεύτερη αλλαγή για την Κροατία, με τον Πιάτσα να παίρνει τη θέση του Στρίνιτς.

81′ Τρίτη αλλαγή για τη Γαλλία, με τον Φεκίρ να παίρνει τη θέση του Ζιρού.

78′ Ευκαιρία για την Κροατία! Φάση διαρκείας στην περιοχή της Γαλλίας, η μπάλα φτάνει στον Ράκιτιτς έξω από την περιοχή, που σουτάρει συρτά, δίπλα στο δοκάρι του Λορίς.

73′ Δεύτερη αλλαγή για τη Γαλλία, με τον Τολισό να παίρνει τη θέση του Ματουϊντί.

69΄Τραγικό λάθος του Γιορίς, του κλέβει την μπάλα ο Μάντζουκιτς και η Κροατία μειώνει σε 4-2.

999469336

ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ η Κροατία και 4-2. Φανταστικός τελικός με 6 γκολ σε 68 λεπτά.

65΄Ο Ερναντέζ απέφυγε Μάντζουκιτς και Βρσάλκο, πάσαρε στον Εμπαπέ που σούταρε από τα 25 μέτρα, με τον Σούμπασιτς να μην μπορεί να αποκρούσει και 4-1!

999467774

ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ η Γαλλία. 4-1 με τον Μπαπέ. Πάρτι κάνει η Γαλλία στο “Λουζνίκι”.

Το 3-1 για τη Γαλλία

59΄Σε φάση διαρκείας στην περιοχή της Κροατίας, ο Πογκμπά σούταρε με το αριστερό από το ύψος της περιοχής και νίκησε τον Σούμπασιτς για να γράψει το 3-1. Η Γαλλία πλησιάζει στην κατάκτηση του Μουντιάλ.

ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ η Γαλλία.

55′ Αλλαγή για τη Γαλλία, με τον Ενζονζί να παίρνει τη θέση του Καντέ.

Συνεχίζετε το παιχνίδι.

Η εισβολή των φιλάθλων

53΄Εισβολή τεσσάρων φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο. Μικρή διακοπή για να τους βγάλουν έξω.

50′ Σουτ του Βρσάλικο, η μπάλα άουτ. Οι Κροάτες μπήκαν δυνατά στο 2ο ημίχρονο.

47΄ Ευκαιρία για την Κροατία. Σουτ του Ρέμπιτς διώχνει με δυσκολία ο Γιορίς σε κόρνερ.

46΄Η πρώτη φάση ανήκει στη Γαλλία. Σουτ του Γκριεζμάν αποκρούει ο Σούμπασιτς.

2ο ημίχρονο

Η μοναδική ομάδα που έχει κερδίσει τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου κι ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο ήταν η Ουρουγουάη το 1930. Για πρώτη φορά μετά από το 1974 βλέπουμε τουλάχιστον τρία τέρματα σε πρώτο ημίχρονο τελικού Παγκοσμίου Κυπέλλου.

45΄Μεγάλη ευκαιρία για την Κροατία με τον Βίντα που μετά από κόρνερ στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα άουτ.

43΄Πιέζει η Κροατία με δύο διαδοχικά κόρνερ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Το γκολ της Γαλλίας

ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ η Γαλλία. Ευστοχεί ο Γκριζμάν και 2-1 στο 39΄.

Ο Γκριζμάν θα εκτελέσει το πέναλτι.

34′ Κόρνερ για τη Γαλλία. Ζητάνε πέναλτι οι Γάλλοι. Ο Πιντάνα πάει στο VAR και δίνει πέναλτι.

Εκπληκτικός ο τελικός στο πρώτο μισάωρο με δύο γκολ και γρήγορο ρυθμό!

Το γκολ της Κροατίας

28΄Μετά από έξυπνη κομπίνα σε φάουλ έξω από την περιοχή της Γαλλίας, ο Πέρισιτς “ζάλισε” τον Πογκμπά και με το αριστερό σουτ εκτέλεσε τον Γιορίς.

999442890

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ η Κροατία.

24′ Σουτ του Ράκιτιτς μέσα από την περιοχή, αλλά ήταν πολύ άστοχο.

21’Ο Βίντα πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

Η Γαλλία προηγείται με αυτογκόλ του Μάντζουκιτς. Μετά την εκτέλεση του φάουλ η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Κροάτη και κατέληξε στα δίχτυα του Σούμπασιτς.

999441236

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

18΄Η Γαλλία κερδίζει φάουλ έξω από την περιοχή της Κροατίας. Ο Γκριζμάν εκτελεί.

15′ Επικίνδυνη επίθεση από την Κροατία με τον Πέρισιτς, πρόλαβε να διώξει ο Ουμτιτί.

Συμπληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο με την Κροατία να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο.

999439106

8′ Κόρνερ για την Κροατία, που έχει ξεκινήσει καλύτερα στον τελικό.

5′ Ωραία σέντρα του Βρσάλικο, διώχνει ο Βαράν προ του Μάντζουκιτς.

Η Κροατία με το πρώτο σφύριγμα πιέζει τη Γαλλία.

Ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός

Έτοιμα όλα για την έναρξη του τελικού

Η τελετή λήξης
Πριν από τη σέντρα του τελικού είχαμε την τελετή λήξης. Era Istrefi, Will Smith και ο Nicky Jam διασκέδασαν το πλήθος πριν από την έναρξη της δράσης.

999434654

999434654

Το φύλλο αγώνα του τελικού

Το πέταλο με τους οπαδούς της Κροατίας είναι κατάμεστο

Το ζέσταμα πριν από τη σέντρα

Οι φίλαθλοι των δύο ομάδων βρίσκονται στις θέσεις τους μία ώρα πριν από τη σέντρα του τελικού και μα τα κασκόλ και τα βαμμένα τους πρόσωπα, δίνουν το χρώμα της κερκίδες του “Λουζνίκι”.

999421036

999420890

999421976

Το μήνυμα της UEFA για τον τελικό

Η 11αδα της εθνικής Γαλλίας: Λορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντέζ, Καντέ, Πογκμπά, Εμπαπέ, Γκριεζμάν, Ματουιντί, Ζιρού

Η 11αδα της εθνικής Κροατίας: Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Ρέμπιτς, Μάντζουκιτς.