14.4 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

14.4 C

Η Γιουβέντους κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ιταλίας

Η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 της Νάπολι χάρη σε γκολ των Ρονάλντο και Μοράτα, κατακτώντας το 9ο Σούπερ Καπ Ιταλίας στην ιστορία της.

Η Γιουβέντους είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο δεύτερο μέρος και άρχισε να ανεβάζει σταδιακά ρυθμό, απειλώντας αρχικά στο 60′ με τον Ρονάλντο, ο οποίος είδε τον Οσπίνα να τον σταματάει αλλά δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπερναρντέρσκι, η μπάλα έφτασε στον Ρονάλντο κι αυτός με σουτ από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-0 στο 64′.

Στο 78′ ο ΜακΚένι ανέτρεψε τον Μέρτενς στην περιοχή, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι μετά από χρήση VAR, όμως ο Ινσίνιε που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα άουτ, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα.

Η Νάπολι έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 94′ με τον Σέζνι να αποκρούει σωτήρια το σουτ του Λοσάνο και στο τελευταίο λεπτό, ο ο Μοράτα σφράγισε την κατάκτηση του τροπαίου, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.