20.4 C

20.4 C

Βιλερμπάν-Παναθηναϊκός 97-73: Τραγική εμφάνιση στο Astroballe

Ένας αποκαρδιωτικός Παναθηναϊκός έχασε με κάτω τα χέρια από τη Βιλερμπάν με 97-73 κάνοντας νέο πισωγύρισμα.

Ο Παναθηναϊκός για ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι ήταν τραγικός στην άμυνα. Με κακές αντιδράσεις επέτρεπε στους Γάλλους να κάνουν ανενόχλητοι σουτ τριών πόντων και να ευστοχούν, ενώ στην επίθεσή του με τον Νέντοβιτς μπλοκαρισμένο και την άμυνα της Βιλερμπάν να έχει κλείσει τη ρακέτα, έχανε το ένα σουτ μετά το άλλο.

Ανταγωνιστικοί μόνο στην πρώτη περίοδο οι «πράσινοι», έχασαν κάθε επαφή με το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ξανά στη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο γίγαντας Φαλ μπορεί να εξουδετερώθηκε αλλά η περιφερειακή άμυνα ήταν τραγική επιτρέποντας στην Βιλερμπάν να ευστοχήσει 17/24 τρίποντα.

Από την άλλη άστοχοι οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα, σούταραν με 6/23 τρίποντα έχοντας αρνητικό τον Νέντοβιτς και ακόμη χειρότερο τον Φόστερ. Εκτός δωδεκάδας την ύστατη στιγμή βρέθηκε ο Σέλβιν Μακ, μετά από ισχυρισμό των Γάλλων πως δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής, καθώς στην αρχική ημερομηνία διεξαγωγής του αγώνα δεν ανήκε ακόμη στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-30, 68-51, 97-73

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 8 (2/6 τριπ.), Καουντί 4, Λακόμπ, Ντιό 10 (2), Φαλ 4, Νουά 8 (2), Μπακό 5, Λάιτι 19 (6/9 διπ., 2/2 τριπ., 1/1 βολ.), Χάουαρντ 16 (4/4 τριπ.), Γιαμπουσελέ 7 (6 ρ.), Κόουλ 16 (4/5 τριπ., 5 ας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 14 (7/10 διπ., 0/1 τριπ., 6 ρ.), Μποχωρίδης 6 (1/6 σουτ), Όγκαστ, Παπαπέτρου 4 (1/5 διπ., 0/3 τριπ., 2/4 βολ., 5 ρ.), Κασελάκης 8, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 10 (4/6 διπ., 0/7 τριπ., 2/2 βολ.), Ουάιτ 7 (1), Μήτογλου 12 (1/4 τριπ., 5 ρ.), Μπεντίλ 2, Σαντ Ρος 6 (7 ας).