20.5 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

20.5 C

Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 94-79 του Ερυθρού Αστέρα στο ΣΕΦ για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από 7 συνεχόμενες ήττες.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν αρκετά καλά την αναμέτρηση και με διαδοχικά τρίποντα (και πόντους γενικότερα) από τους Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ βρέθηκαν να προηγούνται 13-6 (4’). Στη συνέχεια Σλούκας και Σπανούλης πρόσφεραν πολλές επιθετικές λύσεις είτε δημιουργώντας είτε σκοράροντας και το δεκάλεπτο έληξε με 30-19.

Στη δεύτερη περίοδο ήταν λογικά να πέσουν λίγο τα ποσοστά του Ολυμπιακού και στην άλλη πλευρά ο Ντόμπριτς μείωσε για την ομάδα του σε 36-32(14’).

Το χαμηλό σχήμα του Μπαρτζώκα με τον Ζαν Σαρλ στη θέση του σέντερ πρόσφερε λύσεις στην επίθεση, αλλά όχι και στην άμυνα με τον Κούζμιτς να σκοράρει εύκολα (40-35, 16’). Ο Σλούκας ανέβασε πάλι ρυθμό και με δικά του καλάθια ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 8 πόντων (48-40, 18’).

Στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» εμφάνισαν τα γνωστά μειονεκτήματα το τελευταίο δίμηνο. Τα λάθη των Σλούκα και ΜακΚίσικ, έδωσαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμός στους Σέρβους οι οποίοι προηγήθηκαν με 58-59, και για αρκετό διάστημα στη συνέχεια οι ομάδες άλλαζαν συχνά προβάδισμα (68-67, 29’).

Ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να διακόψει το αρνητικό σερί ηττών και ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό διατήρησε υπέρ του διαφορά 10 πόντων (82-72, 34’) χάρη στην άμυνά του και τις ασίστ του Σπανούλη.

Οι Σέρβοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης, πλησίασαν σε 84-79 (37’), όμως το έμμεσο τρίποντο του ΜακΚίσικ έσβησε τις ελπίδες τους.

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 53-48, 75-67, 94-79
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 2, Λαρεντζάκης 7, Σπανούλης 4 (2/2 διπ., 7 ας), Σλούκας 14 (6/9 διπ., 2/2 βολ., 4 ρ., 7 ασίστ, 2 λ.), Βεζένκοβ 17 (2/4 διπ., 3/6 τριπ., 4/4 βολ., 5 ρ., 3 ασίστ, 2 κλ.), Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 8, Τζένκινς 4 (1), Κουφός 8 (4/5 διπ.), Έλις 4 (7 ρ.), ΜακΚίσικ 20 (3/5 διπ., 4/6 τριπ., 2/3 βολ., 3 ρ., 3 ας, 3 κλ.)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Χολ 4 (7 ας), Γουόλντεν 5, Λόιντ 10 (4/10 διπ., 0/3 τριπ., 5 ας), Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 4, Λάζιτς 8 (2), Ντόμπριτς 11, Σιμόνοβιτς 19 (1/2 διπ., 5/8 τριπ., 2/3 βολ.), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 5, Κούζμιτς 7 (3/4 διπ.), Νόκο 6 (3/4 διπ.)