21 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

21 C

Εύκολα στον β’ γύρο του τουρνουά στη Βιέννη ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (7-6, 6-4) και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του τουρνουά που γίνεται στη Βιέννη.

Κόντρα σε έναν αντίπαλο που μετρούσε δύο σερί ημιτελικούς στο tour, ο Έλληνας τενίστας πέρασε δύσκολες στιγμές, όμως έδειξε χαρακτήρα και συνεχίζει την πορεία προς τον τρίτο φετινό τίτλο του.

Ο Στέφανος δεν ήταν καλός στο πρώτο σετ, μπήκε νωθρά στο ματς, παγιδεύτηκε από την επιθετικότητα του Ντιμιτρόφ και κυνηγούσε πάντα στο σετ. Η ανατροπή ήρθε στο τάι μπρέικ εκεί όπου έχανε με 1-4, έσωσε τρία σετ πόιντ στη συνέχεια και με αποφασιστικότητα κατέκτησε το πρώτο σετ.

Ο Ντιμιτρόφ αποδείχθηκε σκληρός αντίπαλος για τον Έλληνα που ωστόσο δεν έχασε σε κανένα σημείο του δεύτερου σετ το προβάδισμα και πανηγύρισε τη νίκη.