20.5 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

20.5 C

Basket League: Μεγάλες νίκες ΠΑΟΚ, Κολοσσού, Απόλλωνα

Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ο ΠΑΟΚ πιο ψύχραιμος στο τέλος κέρδισε τον Ηρακλή με 72-69 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League. Απ΄ την άλλη ο «Γηραιός» παραμένει χωρίς νίκη.

Ο Ηρακλής αιφνιδίασε στο ξεκίνημα τον ΠΑΟΚ, παίρνοντας το προβάδισμα με 8-0. Ο Δικέφαλος ήταν άστοχος και ο «Γηραιός» έκανε το 8-16. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ηρακλή στο +10 (20-10). O ΠΑΟΚ «ξύπνησε» στη β΄ περίοδο και με τους Γιάνκοβιτς, Τολιόπουλο έφερε το ματς στον πόντο (23-24). Λίγο αργότερα ήρθαν στα ίσα οι δυο ομάδες (26-26). Ο Ηρακλής δεν πτοήθηκε και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (28-34). Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 37-33.

Περνώντας στην επανάληψη, ο Ήρα έκανε το 33-39, αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο και κατάφερε να προσπεράσει με 41-40. Εκεί ο Χριστοδούλου ήταν πρωταγωνιστής και ο Δικέφαλος ξέφυγε με 51-43 και έκλεισε την γ΄ περίοδο στο 56-48. Ο «Γηραιός» δεν σκόπευε να παραδοθεί και έφερε ξανά το ματς στον πόντο (56-55), μετατρέποντας σε θρίλερ το τέλος του αγώνα. Με καλάθια των Γκρίφιν και Τζόουνς ο ΠΑΟΚ έκανε το 68-63 στο 39΄. Με το σκορ 70-67, ο Ντάγκλας δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει για τον Ηρακλή και ο Ντιλέο με δυο βολές σφράγισε τη νίκη του ΠΑΟΚ (72-67) για να σκοράρει στο φινάλε ο Λιντς.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 33-37, 56-48, 72-69

Τρομερός Απόλλων 84-68 την ΑΕΚ

Με τον Δίπλαρο να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση ο Απόλλωνας Πατρών εκμεταλλεύτηκε την δύναμη της έδρας του και την κακή εικόνα της ΑΕΚ κερδίζοντας με 84-68 στο κλειστό της Περιβόλας.

Οι Πατρινοί… πάτησαν το γκάζι στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να επιβάλουν απόλυτα το παιχνίδι τους με τους Ντέιβις και Τσαλμπούρη να δίνουν πολύτιμες λύσεις και να φτάνουν τη διαφορά μέχρι και τους 18 πόντους.

Με σοβαρά προβλήματα η εικόνα της ΑΕΚ που είδε βασικά της ατού μακριά από τον καλό εαυτό τους.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 46-35, 62-56, 84-68

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): Κόλεμαν 13 (5 ρ.), Μπάρφιλντ 2, Τσαλμπούρης 15 (3), Ντέιβις 13 (5/6 διπ., 5 ρ.), Τόμας 7 (8 ρ.), Τσιακμάς 3 (1), Διαμαντάκος 2, Ζούμπος 7 (1), Δίπλαρος 22 (3/5 διπ., 3/5 τριπ., 4 ας), Μολφέτας, Μακλάφλιν Κογιώνης.

ΑΕΚ(Δέδας): Κολόμ 10 (8 ας), Γέλοβατς 7 (12 ρ.), Παππάς 17 (1/8 τριπ., 5 ασίστ), Γκρίφιν 10, Βαουλέτ 12 (5/6 διπ., 6 ρ.), Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος, Χάμερ 9 (4 ρ.).

Πιστός στην παράδοση ο Κολοσσός Ρ.!

Ο Κολοσσός Ρόδου είναι ο «κακός δαίμονας» του Άρη και το απέδειξε ακόμα μια φορά, καθώς επικράτησε με 85-81 στο Αλεξάνδρειο για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Οι Ροδίτες ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχαν πολλές λύσεις στην επίθεση και αποτελεσματική άμυνα, ενώ προηγήθηκαν και με 13 πόντους (57-70 στο 32’).

Είναι η πέμπτη συνεχόμενη σεζόν που ο Κολοσσός καταφέρνει να φύγει νικητής από το Αλεξάνδρειο «χτίζοντας» πλέον παράδοση.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 57-67, 81-85

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 21 (4/7 διπ., 2/7 τριπ., 6 ρ., 5 λ.), Νετζήπογλου 3 (1), Ουίλιαμς 11 (2/7 τριπ., 5 ρ.), Χάνλαν 33 (5/11 διπ., 4/7 τριπ., 3 ρ., 2 ας), Κώττας 4 (8 ρ.), Τζούστον, Καμαράς, Φίνκε 8 (2), Πουλιανίτης 1, Λόκετ.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροφ 19 (5/10 τριπ., 9 ρ.), Ουίλιαμς 7 (3/7 διπ., 4 ας), Μίλερ 16 (8/10 διπ., 10 ρ.), Τιλί 17 (10/11 βολ., 6 ρ.), Ποτ 1 (5 ας), Ξανθόπουλος 7 (6 ας), Μέσιτσεκ 5, Μαργαρίτης 3, Χατζηδάκης 5, Σλαφτσάκης 5.