21.8 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

21.8 C

Προκρίθηκαν στον τελικό της κολύμβησης Βαζαίος και Χρήστου

Στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο στο ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης προκρίθηκε ο Απόστολος Χρήστου που τερμάτισε στην πρώτη θέση της πρώτης ημιτελικής σειράς.

Ο κολυμβητής του Ολυμπιακού έκανε μία εντυπωσιακή εμφάνιση στον πρώτο ημιτελικό τερματίζοντας την απόσταση σε 52.77 δευτερόλεπτα, επίδοση που είναι νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 53.03 και ανήκε στον Άρη Γρηγοριάδη. Ο Χρήστος προκρίθηκε με τον καλύτερο χρόνο των ημιτελικών.

Σπουδαίο αγώνα έκανε και ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης στον δεύτερο ημιτελικό. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε την απόσταση σε 54.32 δευτερόλεπτα και κατετάγη στην 11η θέση.

Στον τελικό των 200 μέτρων μεικτής ατομικής στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουδαπέστης προκρίθηκε ο Ανδρέας Βαζαίος.

Ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε στην τέταρτη θέση της πρώτης ημιτελικής με χρόνο 1:58.62 και έκλεισε θέση για τον τελικό με τον όγδοο χρόνο μεταξύ των αθλητών που προκρίθηκαν.