14.9 C

14.9 C

Ήττα για τον Ολυμπιακό από την Άλμπα

Στην καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου έμεινε ο Ολυμπιακός, στο δεύτερο ήταν κακός γνωρίζοντας την ήττα με 75-69 από την Άλμπα, στο δεύτερο φιλικό επί γερμανικού εδάφους.

Ο Ολυμπιακός χαράμισε την καλή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου απέναντι στην ομάδα του Βερολίνου, καθώς υπέστησε «καθίζηση» στο δεύτερο και γνώρισε την ήττα με σκορ 75-69.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν χρησιμοποίησε τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Χάρισον για λόγους ξεκούρασης, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους υπόλοιπους να βγάλουν ένα πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο 20λεπτο. Στο δεύτερο η κακή άμυνα, τα λάθη, αλλά και η ευστοχία της Άλμπα έξω από τα 6,75μ. υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην ήττα.

Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο Βεζένκοβ με 23 πόντους, με τον Σλούκα να είχε μόλις 4π., αλλά να μοιράζει 11 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 7-21, 24-38, 44-52, 75-69

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 10 (2), Σίβα 9 (1), Γκιφάι 10 (2), Έρικσον 6 (2), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ, Ολίντε 2, Φοντέκιο 4, Τίμαν 10 (2), Γκρέιντζερ 9 (1), Σίκμα 10 (1), Λέιμερς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Λαρεντζάκης 2, Κόνιαρης 2, Σλούκας 4 (11ασ.), Μάρτιν 10, Βεζένκοβ 23 (4), Παπανικολάου 5 (1), Ζαν-Σαρλ 10, Τζένκινς, Έλις, ΜακΚίσικ 7 (1).