14.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

14.9 C

Μπακς – Γκρίζλις 126-114: Επιστροφή στις νίκες για το Μιλγουόκι

Οι Μπακς επέστρεψαν στις νίκες απέναντι στους καταπληκτικούς φέτος Γκρίζλις και τους νίκησαν με 126-114 στην επιστροφή του Τζρου Χόλιντεϊ μετά από απουσία έξι αγώνων.

Δύο σερί ήττες, έξι στα τελευταία οκτώ ματς και αντίπαλος στον 47ο αγώνα της κανονικής περιόδου οι φορμαρισμένοι Γκρίζλις. Οι Μπακς έπρεπε να γυρίσουν τον διακόπτη και να μπουν σε…κατάσταση επιβίωσης, η επιστροφή του Τζρου Χόλιντεϊ μετά από 15 ημέρες τους αναπτέρωσε το ηθικό και στο φινάλε της βραδιάς η επιστροφή στις νίκες (126-114) ήταν ένα καλό αποτέλεσμα και τίποτα περισσότερο.

Στο 28-19 ανέβηκε το Μιλγουόκι (15-8 εντός και 13-11 εκτός έδρας), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι για ακόμα μία βραδιά ο κορυφαίος του παίκτης (33 πόντοι, 10/21 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη, 6 φάουλ σε 32 λεπτά), τον Κρις Μίντλετον καθοριστικό (27 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και τους Χιλ, Κόνατον, Πόρτις να ακολουθούν. Ο Χόλιντεϊ δεν ήταν πενταδάτος, έπαιξε 21 λεπτά και βοήθησε σε κάθε τομέα του παιχνιδιού (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), με τον Μάικ Μπουντενχόλζερ να πηγαίνει σε rotation εννέα παικτών και να μην χρησιμοποιεί τους Θανάση Αντετοκούνμπο, Οτζελέγε, Νουόρα, Χουντ, Μαμουκελασβίλι την ώρα που μοναδικός απόντας ήταν ο Μπρουκ Λόπεζ.

Στο 31-16 έπεσε το Μέμφις (17-9 εντός και 14-7 εκτός έδρας), που δεν είχε δύο πενταδάτους (Ντέσμοντ Μπέιν – Ντίλον Μπρουκς) και δύο καλούς ρολίστες του (Τάιους Τζόουνς – Κάιλ Άντερσον) σε ένα παιχνίδι στο οποίο ήθελε πραγματικά να μετρήσει τις δυνάμεις του. Το έκανε όσο μπορούσε, ήταν όμως απελπιστικά άστοχο από την περιφέρεια και πέταξε στα σκουπίδια την μεγάλη εμφάνιση του Τζα Μοράντ (33 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 14 ασίστ) και τους 27 πόντους που πέτυχε ο Τζάρεν Τζάκσον στο δεύτερο μέρος μετά από τους μόλις δύο που είχε μέχρι το ημίχρονο.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, τα ξημερώματα του Σαββάτου (22/1 στις 03:00) απέναντι στους πρωτοπόρους της Ανατολής Σικάγο Μπουλς.