19 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

19 C

ΑΕΚ – Κηφισιά 4-0: «Καθάρισε» νωρίς την πρόκριση στους “8”

Η ΑΕΚ νίκησε την Κηφισιά με 4-0 για της φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας και…καθάρισε από τον πρώτο αγώνα την υπόθεση πρόκρισης στα προημιτελικά.

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε την Κηφισιά στο ΟΑΚΑ για την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας, με την Ένωση να επικρατεί με 4-0, πετυχαίνοντας και τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με σκόρερ τους Ανσαριφάρντ, Σβάρνα, Τάνκοβιτς και Χατζισαφί.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρά τα 11 νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα σε σχέση με την ομάδα που έπαιξε κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα είχε εξαρχής την υπεροχή αλλά χρειάστηκαν 52 λεπτά για να σκοράρουν.

Τρεις ασίστ για τους «κιτρινόμαυρους» ο Γέβτιτς ενώ τραυματίας αποχώρησε ο Λιβάι Γκαρσία, με την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη να στρέφει πλέον την προσοχή της στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, όποτε κι αν γίνει αυτό.