25.2 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

25.2 C

Μυθικός Τεντόγλου με άλμα 8.41 μ. Χρυσός Ολυμπιονίκης

Δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα, στο Τόκιο τα ξημερώματα στο άλμα εις μήκος από το 23χρονο Μίλτο Τεντόγλου. Πρόκειται για το πρώτο Χρυσό στο αγώνισμα, στην Ιστορία του ελληνικού αθλητισμού σε Ολυμπιακούς Αγώνες. «Δεν το περίμενα να κερδίσω, ειδικά έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας. Νιώθω τυχερός», τόνισε μεταξύ άλλων στην ΕΡΤ ο Ολυμπιονίκης μας.

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, καθώς αναδείχθηκε χρυσός Ολυμπιονίκης στον τελικό του μήκους ανδρών, με άλμα στα 8.41 μ., επίδοση που έπιασε στο 6ο και τελευταίο άλμα του ανατρέποντας όλα τα δεδομένα, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο ήταν 5ος στην κατάταξη.

Ο 23χρονος ξεκίνησε ιδανικά τις προσπάθειές του, καθώς το πρώτο του άλμα μετρήθηκε στα 8,11. Το δεύτερο άλμα του ήταν άκυρο, στην τρίτη του προσπάθεια έκανε πάλι άκυρη προσπάθεια.

Ο Τεντόγλου στο τέταρτο άλμα του σημείωσε 8,10 και παρέμεινε στην τρίτη θέση, πίσω από τους Ετσεβαρία (8,41) και Μάσο (8,21). Στο προτελευταίο άλμα του μεγάλου τελικού του μήκους ο πρωταθλητής μας πήδηξε στα 8,15 και ανέβηκε στην τρίτη θέση, με το τελευταίο άλμα να είναι εκείνο που έκρινε την τελική του θέση. Νωρίτερα ο Ισπανός Κάθερες τον είχε ρίξει στην τέταρτη θέση, ωστόσο ο 23χρονος βρήκε το άλμα για να μπει στην τριάδα.

Στην έκτη και τελευταία προσπάθεια ο Τεντόγλου προσγειώθηκε στα 8,41 και πήρε το χρυσό μετάλλιο! Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χουάν Μιγκέλ Ετσεβαρία που «πέταξε» στα 8,41. στην τρίτη του προσπάθεια.