20.2 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

20.2 C

Μπακς – Νετς 104-89: Γιάννης και Μίντλετον κυριάρχησαν στο παρκέ και τώρα Game 7

Ένας φοβερός και τρομερός Αντετοκούνμπο, μαζί με τον σούπερ Μίντλετον, οδήγησαν τους Μπακς στη νίκη με 104-89, ισοφάρισαν τη σειρά σε 3-3 και όλα θα κριθούν στο Game 7.

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι Μπακς. Με μαγική εμφάνιση του Γιάννη που είχε 30 πόντους με 6/10 βολές, 12/20 δίποντα, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ και με τον Μίντλετον να διαλύει τα αμυντικά συστήματα των Νετς με 38 πόντους με 11/12 βολές, 6/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, το Μιλγουόκι επικράτησε με 104-89 και πάει στο Μπρούκλιν για το Game 7 και την πρόκριση στον τελικό της Ανατολής.

Οι Μπακς προηγήθηκαν από νωρίς με 18-5 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 26-19. Με το Μιλγουόκι να αλλάζει επιθετική τακτική, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +13 και στη δεύτερη περίοδο, αλλά ένα ξέσπασμα των Νετς έφερε τη διαφορά στους 4 (44-40). Ο Μίντλετον πήρε…το όπλο του και με συνεχόμενα τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στο +11 με τη λήξη του ημιχρόνου (59-48).

Οι Νετς έκαναν την τελευταία τους επιστροφή μειώνοντας σε 82-77, αλλά με ένα σερί 14-0 με μπροστάρη τον Γιάννη, οι Μπακς καθάρισαν το ματς, καθώς προηγήθηκαν με 19 πόντους και τελικά έφτασαν στο τελικό 104-89.

Απελπιστικά μόνος ο Ντουράντ είχε 32 πόντους με 0/2 βολές, 13/22 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, σε κακή βραδιά ο Χάρντεν που… γκρίνιαζε συνεχώς και για τα πάντα (16 πόντοι, 2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 φάουλ, 4 λάθη),

Τα δωδεκάλεπτα: 26-19, 59-48, 78-67, 104-89.