23.1 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

23.1 C

Μπακς – Νετς 86-83: Ξανά στο… κόλπο οι Μπακς με ηγετικό Γιάννη

Μίντλετον και Αντετοκούνμπο πέτυχαν τους 68 από τους 86 πόντους της ομάδας τους, ο Τζρου Χόλιντεϊ έβαλε το μεγάλο καλάθι και οι Μπακς λύγισαν τους Νετς για το 1-2 στην ημιτελική σειρά της Ανατολής, σε ένα ματς βγαλμένο από παλαιότερες δεκαετίες.

Το Game 3 της ημιτελικής σειράς της Ανατολικής Περιφέρειας, ανάμεσα στους Μπακς και τους Νετς, δεν έμοιαζε με τα δύο πρώτα, ούτε με παιχνίδι του ΝΒΑ. Μια τεράστια μάχη που πήγε σε χαμηλό σκορ, είχε ένταση, σκληρά φάουλ, αμέτρητα άστοχα σουτ, airballs σε βολές και σε εκτελέσεις από κάθε απόσταση, αλλά και δραματικό φινάλε με τον Τζρου Χόλιντεϊ να γράφει το 84-83 στα 11.4″, τον Μπρους Μπράουν να αστοχεί σε drive και τον Κέβιν Ντουράντ να βρίσκει σίδερο στο τρίποντο που θα έστελνε την αναμέτρηση στην παράταση.

Το Μιλγουόκι μείωσε στο 1-2 και θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει την Κυριακή (22:00) ώστε να γυρίσει στο Μπρούκλιν για το μπρέικ και το προβάδισμα. Συγκλονιστική προσπάθεια από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που είχε 1/8 τρίποντα και 4/9 βολές, όμως έπαιξε στα 43 από τα 48 λεπτά, σκόραρε 33 πόντους (13/23 δίποντα), μάζεψε 14 ριμπάουντ και μοίρασε δύο ασίστ. Εκμεταλλεύθηκε τα κενά, όποτε βρήκε τέτοια, κυριάρχησε στη ρακέτα και είχε δίπλα του τον Κρις Μίντλετον σε σπουδαία βραδιά μετά από δύο άσχημα ματς στο Barclays Center.

Ο φόργουορντ των Μπακς έκλεισε τον αγώνα με 35 πόντους (9/19 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/9 βολές), ενώ μάζεψε 15 ριμπάουντ σε 44 λεπτά μάχης στην επίθεση, μάχης στην άμυνα, μάχης με τον εαυτό του για να ανακάμψει. Οι δυο τους πέτυχαν τους 68 από τους 86 πόντους των Ελαφιών, ουδείς άλλος ήταν διψήφιος.

Για τους Νετς ο Κέβιν Ντουράντ είχε (30 πόντοι, 8/20 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα σε 43 λεπτά) έμοιαζε αυτή τη φορά… θνητός, είχε τις απίθανες, αλλά και τις κακές στιγμές του, την ώρα που ο Καϊρί Ίρβινγκ (22 πόντοι, 7/14 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 45 λεπτά) περνούσε σχεδόν απαρατήρητος.

Οι Μπακς έκλεισαν τον αγώνα με 6/31 τρίποντα, είχαν 12 ασίστ για 10 λάθη, την ώρα που οι -δίχως τον Τζέιμς Χάρντεν- Νετς μετρούσαν 8/32 τρίποντα (1/7 ο Τζο Χάρις) και 15 ασίστ για επτά λάθη σε μια κολασμένη ατμόσφαιρα από 17.000 θεατές.