19.5 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

19.5 C

Γιουβέντους-Μίλαν 0-3: Άλμα Champions League για τους ροσονέρι, εκτός οι μπιανκονέρι

Η Μίλαν ήταν η θριαμβεύτρια στο ντέρμπι της 35ης αγωνιστικής της Serie A, καθώς επικράτησε της Γιουβέντους με 3-0 στο Τορίνο, ανέβηκε στη δεύτερη θέση τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, ρίχνοντας την Γιουβέντους εκτός Champions League.

Η Μίλαν θριάμβευσε με 3-0 εκτός έδρας κόντρα στη Γιουβέντους για την 35η αγωνιστική της Serie A, «έπιασε» την Αταλάντα στη δεύτερη θέση 72 βαθμούς και έριξε την ομάδα του Πίρλο στην πέμπτη θέση με 69 βαθμούς.

Οι «μπιανκονέρι» δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τους ρυθμούς της Μίλαν, χάνοντας έδαφος για την είσοδο στην τετράδα που οδηγεί στους ομίλους του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς, πίεζαν από το ξεκίνημα και απείλησε στο 18′ με τον Ντίαζ να δοκιμάζει το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά ο Σέζνι απέκρουσε.

Οι «ροσονέρι» έκαναν επίδειξη δύναμης στο «Allianz Stadium» απέναντι στους αγνώριστους «μπιανκονέρι», καθώς το γκολ του Μπραχίμ Ντίας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αποσυντόνισε τους γηπεδούχους. Η Γιουβέντους έψαξε σπασμωδικά την ισοφάριση, έδωσε χώρους και τιμωρήθηκε, με τους Άντε Ρέμπιτς στο 78΄ και Φικάγιο Τομόρι στο 82΄ να δίνουν διάσταση θριάμβου στη νίκη των «ροσονέρι».