20.8 C

20.8 C

Η Ζενίτ έκανε «break» μέσα στη Βαρκελώνη

Το πρώτο «break» στα πλέι οφ της Euroleague σημειώθηκε στη Βαρκελώνη, με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης να «κλέβει» από το πρώτο παιχνίδι το πλεονέκτημα έδρας της Μπαρτσελόνα.

Η πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου από την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, είχε απάντηση στην επανάληψη από τους Καταλανούς, οι οποίοι με «όπλο» την άμυνα επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά τελικά… λύγισαν από το «ζεστό» χέρι του Κέι Σι Ρίβερς και ηττήθηκαν με 74-76.

Με πρωταγωνιστή της επίθεσης τον Κέβιν Πάνγκος και την άμυνα να μπαίνει σε λειτουργία στη δεύτερη περίοδο, περιορίζοντας την Μπαρτσελόνα στους 13 πόντους, η Ζενίτ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 (34-48), δείχνοντας αποφασισμένη για «break».

Ωστόσο στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα αντέδρασε, κράτησε στους 23 πόντους τη Ζενίτ μέχρι το 39΄, προσπερνώντας με 72-71. Ο Κέι Σι Ρίβερς βρήκε στόχο από τα 6.75 στα 45΄΄, κόβοντας τα… πόδια των «μπλαουγκράνα», οι οποίοι αν και ισοφάρισαν με τον Ντέιβις (74-74 στα 36΄΄), δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον Πάνγκος, με τον Καναδό γκαρντ να γράφει στα 10΄΄ το τελικό 74-76.

Με 19 πόντους και 4/6 τρίποντα ο Κέβιν Πάνγκος οδήγησε την επίθεση των Ρώσων, ενώ 11 πόντους με 2/3 τρίποντα πρόσθεσε ο Κέι Σι Ρίβερς. Από την Μπαρτσελόνα των 10 λαθών ξεχώρισε ο Μπράντον Ντέιβις με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ για 31 λεπτά με απολογισμό 8 πόντους, 5 ασίστ, αλλά και 3 λάθη.