17.1 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

17.1 C

Το πανόραμα της Super League-Δεύτερη η ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, με γκολ του Χασάν στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΟΚ πέρασε (3-0) από την Κρήτη και ο Παναθηναϊκός (1-0) από το “Κλ. Βικελίδης”. Πέναλτι δώρο από τον Σάλομον στην ΑΕΚ, που νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο.

Με γκολ του Αχμέντ Χασάν στις καθυστερήσεις, ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα και έκανε το 9/9 φέτος στο “Γ. Καραϊσκάκης”. Γκολ με το τσουβάλι και πέναλτι έχασαν οι ερυθρόλευκοι στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αιγύπτιος από φάουλ-ασίστ του Φορτούνη, έδωσε τη λύση στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, που παραμένει μακριά από τους διώκτες της.

Στο -9 από τον Ολυμπιακό, η ΑΕΚ η οποία επικράτησε 2-1 του Ατρόμητου στο ΟΑΚΑ. Η Ενωση άνοιξε το σκορ με ανόητο πέναλτι-δώρο του Σάλομον και έκανε το 2-0 με τον Λιβάγια. Μείωσε στο τέλος ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με πέναλτι.

Διαβάστε: Oλυμπιακός: Δεν ανησυχούν στον Πειραιά για την απόδοση στη Σύρο-Tα 2 σενάρια
Με γκολ του Καμπετσή, ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη και μπήκε σε τροχιά Ευρώπης. Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς να σκοράρουν οι “κίτρινοι”, οι οποίοι έχουν κερδίσει μόνο τον Βόλο στα τελευταία 5 ματς.

Εύκολο έγινε το έργο του ΠΑΟΚ στην Κρήτη, από τη στιγμή που αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (μόλις στο 26′) ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ, Βάτερμαν. Με τρία γκολ από τους Τζόλη, Βαρέλα και Κρμέντσικ στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 3-0, επιστρέφοντας στις εκτός έδρας νίκες.

Σκληρό καρύδι η Λαμία στο Βόλο, απέσπασε ισοπαλία 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 51′ με τον Δουβίκα, αλλά στο 52′ ισοφάρισε ο Ντέλετιτς, ο οποίος αποβλήθηκε στο 68′! Δύο δοκάρια οι φιλοξενούμενοι.

ΤΑ ΜΑΤΣ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ (16/1)

Με δύο νίκες άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής της Super League 1. Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε του Παναιτωλικού με 2-0 και συνέχισε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη οι Αγρινιώτες παρέμειναν χαμηλά στην κατάταξη.

Η άλλη νίκη της βραδιάς σημειώθηκε στη Λάρισα, εκεί όπου ο Απόλλων Σμύρνης πήρε το διπλό με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 73′ ο Τσιλούλης.

Το προφίλ της 17ης αγωνιστικής της Super League 1:
Σάββατο (16/1)

Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 2-0 (7′ Μουνάφο, 69′ Λουίς Φερνάντεθ)

ΑΕΛ – Απόλλων Σμύρνης 0-1 (73′ Τσιλούλης)

Κυριακή (17/1)

Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (94′ Χασάν)

Βόλος – Λαμία 1-1 (51′ Δουβίκας – 52′ Ντέλετιτς)

ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 0-3 (48′ Τζόλης, 53′ Βαρέλα, 68′ Κρμέντσικ)

Άρης – Παναθηναϊκός 0-1 (9′ Καμπετσής)

ΑΕΚ – Ατρόμητος 2-1 (63′ πεν. Ολιβέιρα, 73′ Λιβάγια / 89′ πεν. Χριστοδουλόπουλος)