16.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

16.8 C

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε εύκολα 3-0 σετ τον Κουέβας

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-0 σετ του Ουρουγουανού Κουέβας και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Ρολάν Γκαρός, όπου θα αντιμετωπίσει τον Σλοβένο Μπέντενε.

Όντας συγκεντρωμένος, σοβαρός και αλάνθαστος από το ξεκίνημα, ο Έλληνας τενίστας κατέκτησε άνετα το 1ο σετ (1-6) σε μόλις 25 λεπτά αγώνα, με τον Κουέβας (No. 60) να μην προβάλει καμία αντίσταση.

Στο 2ο σετ, ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 3-1, ο Κουέβας έφερε το σετ στα ίσα (3-3), αλλά στη συνέχεια ο Έλληνας πήρε ξανά το προβάδισμα και πήρε το σετ (4-6).

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε δυναμικά στο 3ο σετ (3-0), ο Κουέβας μείωσε σε 1-4 αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω, καθώς ο Στέφανος έφτασε στο 6-2.

Επόμενος αντίπαλος για τον Έλληνα πρωταθλητή είναι ο Σλοβένος Αλιάζ Μπέντενε (Νο.56 ) που απέκλεισε τον Νίκολα Μιλόγεβιτς με 7-5, 2-6, 6-1, 7-6(4).