18.4 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

18.4 C

Μεγάλη πρόκριση με ανατροπή ο Τσιτσιπάς στο Roland Garros

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του Roland Garros κερδίζοντας με 3-2 σετ τον Καταλανό Γιάουμε Μουνάρ, αν και βρέθηκε στην αρχή του αγώνα να χάνει με 0-2 σετ.

Θα βρει τώρα απέναντί του τον Πάμπλο Κουέβας, τον οποίο νίκησε στο Αμβούργο την περασμένη εβδομάδα.

Οι δυσκολίες ήταν γνωστές πριν ακόμα ξεκινήσει ο αγώνας: «βαριά» εβδομάδα στη Γερμανία, «βαριές» συνθήκες στο Παρίσι, «βαριές» μπάλες και ένας άκρως επικίνδυνος αντίπαλος. Όλα αυτά με ελάχιστη προπόνηση στη γαλλική πρωτεύουσα.

Και, όμως, ο Στέφανος ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα και προηγήθηκε με 3-0. Στη συνέχεια, ωστόσο, άρχισε να δίνει δικαιώματα στον 23χρονο αντίπαλό του, που χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο βρέθηκε να προηγείται με 6-4, 3-1.

Τα νεύρα είχαν πια κυριεύσει τον Στέφανο, που προσπαθούσε να κλείνει τους πόντους με βιαστικές και απερίσκεπτες κινήσεις. Αποτέλεσμα ήταν να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο, να δίνει φθηνούς πόντους στον αντίπαλό του και να βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-2.