Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

19.6 C

Η Ιντερ κέρδισε 2-1 τη Μπάγερ Λεβερκούζεν

Η Ίντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια στην αναμέτρηση με την Μπάγερ Λεβερκούζεν στο Final 8 του Europa League που διεξήχθη στο Ντίσελντορφ.

Οι νερατζούρι με δύο γκολ σε έξι λεπτά, στο 15′ με Μπαρέλα και στο 21′ με Λουκάκου, επικράτησε 2-1 των Γερμανών που μείωσαν με τον Χάβερτς στο 24′.

Στις καθυστερήσεις, ο διαιτητής ακύρωσε και ένα δεύτερο πέναλτι. Αρχικά είχε δείξει την άσπρη βούλα για κράτημα στον Ερικσεν μέσα στην περιοχή. Ωστόσο, το VAR διόρθωσε την απόφαση για χέρι του Μπαρέλα που είχε προηγηθεί. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Ίντερ πήρε την πρόκριση.

Ετσι, η Ίντερ πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League και θα αντιμετωπίσει τον νικητή από το ζευγάρι Σαχτάρ Ντόνετσκ – Βασιλεία.

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γοδίν, Ντε Φρέι, Μπαστόνι, Ντ’ Αμπρόζιο, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Γκαλιαρντίνι, Γιανγκ, Λουκάκου, Μαρτίνες

Λεβερκούζεν (Μποζ): Χραντέκι, Λ. Μπέντερ, Τα, Ταπσόμπα, Σινγκράβεν, Μπαουμγκάρντλινγκερ, Παλάσιος, Χάβερτς, Ντέμιρμπαϊ, Ντιαμπί, Φόλαν