Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

16.8 C

Πέρασε το εμπόδιο της Κορνέ η Σάκκαρη

Tην παράδοση που έχει στις αναμετρήσεις με την Αλιζέ Κορνέ, διατήρησε για μια ακόμα φορά η Μαρία Σάκκαρη.

Η 24χρονη, πέτυχε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες κόντρα στην 30χρονη Γαλλίδα και πήρε το εισιτήριο για τις 8 καλύτερες του indoor τουρνουά στην Αγία Πετρούπολη.

Το Νο6 του ταμπλό και Νο21 της παγκόσμιας κατάταξης, επιβλήθηκε 6-2, 6-4 της αντιπάλου της και θα τεθεί αντιμέτωπη με το Νο1 του ταμπλό, Μπελίντα Μπένσιτς που περίμενε αντίπαλο μετά τη σπουδαία νίκη επί της Σβετλάνα Κουζνέτσοβα στο 2ο γύρο.

H Σάκκαρη είχε την ευκαιρία να τελειώσει νωρίτερα το ματς, όταν προηγήθηκε με 5-2 στο 2ο σετ και είχε και το πρώτο της match point στο ματς. Ακολούθησαν κάποια αβίαστα λάθη της Ελληνίδας πρωταθλήτριας με αποτέλεσμα η Γαλλίδα να επιστρέψει στη διεκδίκησή του σετ, μειώνοντας σε 5-4 με double fault της Σάκκαρη.

Ωστόσο, η Μαρία διατήρησε τη ψυχραιμία της και με νέο break στο 10ο game, ολοκλήρωσε τη νίκη της μετά από 1 ώρα και 27 λεπτά.