16.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

16.8 C

Ήττα για τον Ολυμπιακό στη Ρωσία

Την ήττα με σκορ 91-87 γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στην Ρωσία για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 5 πόντων με τρίποντο του Παπανικολάου (16-21) με τους γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο με τον Ρένφρο 1’30’’ πριν την λήξη του δεκαλέπτου (22-23). Οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με τρεις πόντους χάρη στο πρώτο καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη στο φινάλε (24-27).

Οι Πειραιώτες δεν ξεκίνησαν καλά την δεύτερη περίοδο με την ρωσική ομάδα να κάνει ένα σερί 10-0 περνώντας μπροστά με 7 πόντους (34-27). Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν μειώνοντας με τρίποντο του Πρίντεζη (34-30), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έπεσε στον πόντο πάλι με τον Πρίντεζη (38-37).

Ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσα με καλάθι του Μιλουτίνοφ (40-40) αλλά οι Ρώσοι απάντησαν με τρίποντο του Τρούσκιν (43-40). Ο Βασίλης Σπανούλης ισοφάρισε εκ νέου με τρεις βολές (46-46), ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 45-43 μετά από βολές του Βορόνοφ.

Με ένα σερί 6-0 ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανεβάζοντας την διαφορά στους 8 πόντους (51-43), με τον Ολυμπιακό να αντιδρά με 5 συνεχόμενους πόντους του Σπανούλη μειώνοντας στους 3 (51-48). Οι παίκτες του Χουάν Πλάθα βελτίωσαν την άμυνα τους και είχαν λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά με τρίποντο του Χόλινς 2’33’’ πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (64-53). Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στους 6 με τρίποντο του Παπανικολάου (64-58) με τον Ζουμπκόφ να διαμορφώνει το 66-58 της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι του Ολυμπιακού στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους ερυθρόλευκους να κρατούν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Πρίντεζη.

Μάλιστα οι Πειραιώτες μείωσαν στους 4 πόντους με βολές του Παπανικολάου στο 35’ (73-69), ενώ στην συνέχεια το παιχνίδι πήγε στο καλάθι με το πέμπτο δίποντο του Σπανούλη (76-74), αναγκάζοντας τον Πλάθα να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ μετά το τάιμ άουτ και με ένα 8-0 σερί ανέβασαν την διαφορά και πάλι στους 10 ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε. Ο Σπανούλης μείωσε στους 7 με τρίποντο ενώ στην συνέχεια το παιχνίδι πήγε στην διαδικασία των βολών.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να μειώσουν στους 3 με νέο τρίποντο του Σπανούλη, ωστόσο δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή γνωρίζοντας την ήττα με 91-87.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 45-43, 66-58, 91-87

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 6 (12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αλμπισί 6 (8 ασίστ), Πονκρασόφ 3 (1), Χόλινς 8 (2/7 τρίποντα), Τόμας 10, Ρένφρο 8 (0/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Πούσκοφ, Τρούσκιν 5 (1), Βορόνοφ 21 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/8 βολές), Ζούμπκοφ 7 (1), Αμπρομάιτις 2, Αγιόν 15 (7/9 δίποντα, 1/1 βολή).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι (0/4 σουτ), Μπάλντγουιν (0/5 σουτ), Πολ (0/6 σουτ), Κόνιαρης (0/3 σουτ, 3 ασίστ), Σπανούλης 31 (5/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/9 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μιλουτίνοβ 9 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 7 (1), Πρίντεζης 20 (7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 20 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρούμπιτ.