Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

24.8 C

Basket League, AEK-Παναθηναϊκός 100-97: Συγκλονιστικό ματς

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός πρόσφεραν μοναδικό θέαμα και συγκινήσεις στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής, που ακολούθησε εκείνο της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη.

Η τυπικά γηπεδούχος Ένωση εκμεταλλεύτηκε την παρουσία των πολυάριθμων φίλων της στο κλειστό του ΟΑΚΑ κι έφτασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη, με 100-97, υποχρεώνοντας τους «πράσινους» στη δεύτερη εφετινή ήττα τους στη Basket League.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έκαναν ένα εξαιρετικό επιθετικά παιχνίδι, όπως μαρτυρά το 63-54 υπέρ της ΑΕΚ στα πρώτα 20 λεπτά.

Οι «κιτρινόμαυροι», που μέτρησαν 18/32 τρίποντα, σημείωσαν την πρώτη νίκη επί του Παναθηναϊκού σε αγώνα κανονικής διάρκειας ύστερα από 12 χρόνια και τη 16η στις τελευταίες 17 αναμετρήσεις τους.

Στο 12-2 πια η ομάδα του Πιτίνο, ο Παναθηναϊκός, στο 10-4 το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου.

Τα δεκάλεπτα: 32-28, 63-54, 85-77, 100-97.