16.2 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

16.2 C

GP ΗΠΑ: Νικητής ο Μπότας, Παγκόσμιος πρωταθλητής για 6η φορά ο Χάμιλτον

Ο Λιούις Χάμιλτον κατέκτησε το 6ο πρωτάθλημα της καριέρας του καθώς η 2η θέση στο Grand Prix στο Όστιν των ΗΠΑ του έφτανε. Νικητής του αγώνα ήταν ο Βάλτερι Μπότας με 3ο τον Μαξ Φερστάπεν.

Ο Λιούις Χάμιλτον πλησίασε κι άλλο τον πιλότο-θρύλο της Formula1, Μίκαελ Σουμάχερ και έμεινε μόνος δεύτερος στους τίτλους, έχοντας από το βράδυ της Κυριακής έξι!

Ο Βρετανός κατέκτησε και μαθηματικά το 6ο πρωτάθλημα της καριέρας του (και 3ο συνεχόμενο) και του μένει ένα ακόμη για να φτάσει τον Γερμανό, ενώ είναι μόνος δεύτερος στη βίβλο των τροπαιούχων της Formula1.

Το Grand Prix στις ΗΠΑ ήταν εκείνο που έκρινε τον φετινό πρωταθλητή, με τον ομόσταυλο του Χάμιλτον στη Mercedes, Βάλτερι Μπότας να κατακτά τη νίκη, αλλά η 2η θέση που πήρε ο Βρετανός ήταν αρκετή για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Το βάθρο έκλεισε ο Μαξ Φερστάπεν με Red Bull.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ άσχημα για τον Σεμπάστιαν Φέτελ, ο οποίος τέθηκε εκτός αγώνα από τον 8ο γύρο, καθώς κατέρρευσε η πίσω ανάρτηση της Ferrari του. Χαρακτηριστικό του αγώνα και της κακής απόδοσης της ιταλικής ομάδας ήταν το γεγονός πως ο Λεκλέρκ τερμάτισε 52 δευτερόλεπτα μετά από τον τρίτο Φερστάπεν.