18 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

18 C

ΝΒΑ: Με το δεξί και MVP τον Αντετοκούνμπο οι Μπακς 117-111 τους Ρόκετ

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει ξεκινάει τη νέα σεζόν στο ΝΒΑ με triple-double, οι Μπακς επέστρεψαν από το -16 και νίκησαν με 117-111 τους Ρόκετς.

Δύσκολη πρεμιέρα για τους Μιλγουόκι Μπακς στη σεζόν, καθώς αντιμετώπισαν στο Toyota Center του Χιούστον τους φιλόδοξους Ρόκετς. Τα Ελάφια μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο βρέθηκαν να χάνουν με 16 πόντους διαφορά.

Η αντίδραση όμως ήρθε, με ποιον άλλο, τον Γιάννη μπροστάρη να τα κάνει όλα και με άλλους έξι παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, πήραν τελικά τη νίκη με 117-111, παρά το γεγονός ότι στα τελευταία 5 λεπτά ο Αντετοκούνμπο είχε αποβληθεί με έξι φάουλ.

Οι Ρόκετς στο ξεκίνημα του αγώνα έδειχναν εντυπωσιακοί. Οι Μπακς αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και σταθερότητα στην άμυνα και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο -7 (30-23). Η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη στο δεύτερο δωδεκάλεπτο με τους Ρόκετς να…πατάνε το γκάζι το γκάζι κλείνοντας το ημίχρονο με τη μεγαλύτερη έως τότε διαφορά υπέρ τους (66-50).

Μπροστάρης ο Γιάννης στην ανατροπή

Και εκεί που έδειχνε πως το ματς δεν είχε γυρισμό, ο Αντετοκούνμπο και η παρέα του, με την καθοδήγηση του κόουτς Μπούντενχολζερ, άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, κλείνοντας το τρίτο δωδεκάλεπτο στο -9 (87-78).

Στο τελευταίο και καθοριστικό κομάτι του ματς οι Μπακς έβγαλαν όλες τους τις αρετές στο παρκέ. Με ένα επί μέρους 13-3 πήραν για πρώτη φορά στο ματς το προβάδισμα (91-90), με τους Ρόκετς να απαντούν και να προσπερνούν εκ νέου με 95-91. Εκεί όμως με ένα δεύτερο σερί το Μιλγουόκι (10-0) που πήρε και πάλι τα ηνία στο σκορ με 101-95.

Η ζυγαριά της αναμέτρησης έγειρε οριστικά προς την πλευρά του Μιλγουόκι. Τα τελευταία 5΄ακόμα και χωρίς το Γιάννη που έμεινε στον πάγκο με 6 φάουλ, οι συμπαίκτες τους βγήκαν μπροστά, πέτυχαν μεγάλα σουτ και άντεξαν την πίεση των Ρόκετς παίρνοντας τελικά τη νίκη με 117-111.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που πέτυχε triple double με 30 πόντους (11/17 σουτ), 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ, ένα κλέψιμο και μία τάπα. Από κοντά οι Μάθιους (14π), Ιλιάσοβα (13π/11 ριμπ), Μπλέντσο (11π), Λόπες (11π), Μίντλετον (11π/8 ριμπ) και Κόνατον (10π).

Για τους Ρόκετς κορυφαίος ήταν ο Γουέστμπρουκ (24π/16 ριμπ/7 ασίστ), με τον Τάκερ να έχει 17 πόντους και τον Καπέλα να σκοράρει 13 πόντους και να κατεβάζει 12 ριμπάουντ.