23.1 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

23.1 C

Νέα ήττα για τον Ολυμπιακό στο μπάσκετ

Την τρίτη του ήττα γνώρισε ο ολυμπιακός που έχασε με 82-66 από τη Μπασκόνια στη Βιτόρια για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στα ριμπάουντ και δεν μπορούσε να επιβάλει το ρυθμό του με συνέπεια οι γηπεδούχοι να έχουν προβάδισμα στο σκορ με 11 πόντους διαφορά.

Ωστόσο ο Σπανούλης με ατομικές ενέργειες και ο πολ με δυο τρίποντα μείωσαν για τους «ερυθρόλευκους» στους πέντε πόντους (41-36) στο ημίχρονο.

Στη συνέχεια οι Βάσκοι με τον Σενγκέλια είχαν την πρωτοπορία στο σκορ, μια και ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος από την περιφέρεια, ενώ δεν μπορούσε να βρει εκφραστές στην επίθεσή του.

Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τη Μπασκόνια να προηγείται με 58-49, και με 65-49 στο 31’ με τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στην επικράτηση με το τελικό 82-66

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-36, 58-49, 82-66

MΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 10 (6 ασίστ), Χέρνι 12 (2), Τζάνινγκ 2, Ντιόπ, Φωλ 8 (16 ριμπάουντ), Στάουσκας 11 (3), Σενγκέλια 25 (2), Γκαρίνο 7 (1), Σιλντς 4, Πολονάρα 2, Έρικ 1
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 2, Μπόλντγουιν, Πολ 15 (5), Κόνιαρης, Σπανούλης 10 (5 ασίστ), Τσέρι 10 (5 ασίστ), Μιλουτίνοφ 9 (10 ριμπάουντ), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου, Κουζμίνσκας 2, Ρούμπιτ 10