23 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

23 C

Ράπτορς-Μπακς 120-102: Το Τορόντο ισοφάρισε 2-2 τον τελικό της Ανατολής

Επιβλητικοί οι Ράπτορς επικράτησαν εύκολα των Μπακς με 120-102 και ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών της Ανατολής σε 2-2.

Οι Ράπτορς πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση απέναντι στους Μπακς, νίκησαν εύκολα με 120-102 και ισοφάρισαν τη σειρά του τελικού της Ανατολής σε 2-2.

Το Τορόντο κυριάρχησε στο παιχνίδι και πανηγύρισε δίκαια τη νίκη σε ένα ματς που από την αρχή μέχρι το τέλος του οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Μιλγουόκι.

Με μεγάλο όπλο την άμυνα και λύσεις από τον πάγκο οι Ράπτορς πήραν διαφορά 10 πόντων στη δεύτερη περίοδο και τη διατήρησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (65-55).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μπακς προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά μόνο με ατομικές ενέργειες των Αντετοκούνμπο και Μίντλετον. Ο Έλληνας σούπερ σταρ είχε 25 πόντους με 9/17 σουτ, 6/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα και ο Μίντλετον 30 πόντους. Πέρα των δύο οι υπόλοιποι παίκτες των ελαφιών ήταν κατώτεροι των περιστάσεων σε ένα παιχνίδι κομβικό για το μέλλον της σειράς.

Οι Ράπτορς πριν αρχίσει η τέταρτη περίοδος είχαν καθαρίσει το ματς που σε όλο το δεύτερο μέρος η διαφορά είχε σταθεροποιηθεί σε διψήφιο αριθμό. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 94-81, όμως η εικόνα του ματς έδειχνε μη αναστρέψιμη.

Ο Αντετοκούνμπο έκανε ότι μπορούσε, όμως ήταν καλά κλεισμένος από την διαβασμένη άμυνα των Ράπτορς. Στην τελευταία περίοδο μάλιστα αγωνίστηκε και λίγο για να είναι φρέσκος για το επόμενο παιχνίδι.

Κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο Λάουρι με 25 πόντους, ενώ 19 πέτυχε ο Λέοναρντ, 18 είχε ο Πάουελ ενώ 17 είχε ο Γκασόλ και ο Ιμπάκα. Με 13 πόντους τελείωσε ο ΒανΒλιτ, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στα 25 λεπτά που αγωνίστηκε.

Από την άλλη για τους Μπακς, κορυφαίος όπως προείπαμε ήταν ο Μίντλετον, με 30 πόντους και 7 ασίστ. Ο Γιάννης είχε 25 πόντους και από εκεί και πέρα όμως μόνο ο Μίροτιτς ήταν θετικός με 11 πόντους, ενώ Μπλέντσο, Λόπεζ, Ιλιασόβα και Μπρόγκντον πέτυχαν μαζί 24 πόντους.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Μιλγουόκι για το επόμενο παιχνίδι τα ξημερώματα της Παρασκευής στις 03:30 ώρα Ελλάδας.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-31, 65-55, 94-81, 120-102.

Ράπτορς: Σιάκαμ 7 (6 ασίστ), Λέοναρντ 19 (7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γκασόλ 17 (7 ασίστ), Λόουρι 25 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκριν 4, Μπουσέρ, Μόρελαντ, Μίλερ, Πάουελ 18 (5 ριμπάουντ), Ιμπάκα 17 (13 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 13, Λιν, Μικς

Μπακς: Μίροτιτς 11, Αντετοκούνμπο 25 (9/17 σουτ, 6/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 κοψίματα), Μίντλετον 30 (11/15 σουτ, 7 ασίστ), Λόπεζ 8, Μπλέντσο 5, Ιλιασόβα 7, Χιλ 5, Μπρόγκντον 4, Κόνατον 3, Γουίλσον, Φρέιζερ 2, Μπράουν 2, Σνελ