19.6 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

19.6 C

Handball Premier: ΑΕΚ-Ολυμπιακός 25-22 και ισοφάρισε σε 1-1

H ΑΕΚ νίκησε 25-22 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ στον δεύτερο τελικό της Handball Premier και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά για την κατάκτηση του τίτλου.

Με υπηρεσιακό προπονητή, μετά την αποχώρηση του Νίκου Γραμματικού, και χωρίς τον τραυματία στο γόνατο Γιάκομπσεν, η ψυχωμένη ΑΕΚ νίκησε 25-22 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ τον δεύτερο τελικό της Handball Premier και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά, μένοντας «ζωντανή» στην κατάκτηση του τίτλου, με τις δύο ομάδες να τα ξαναλένε την ερχόμενη Παρασκευή την έδρα των «ερυθρόλευκων» για το προβάδισμα.
Η «Ένωση» πήρε ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή της αναμέτρησης και έφτασε στο +4 +5 στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας τις λύσεις από κοντά και κόντρα σε μια κακή άμυνα και σε μια ομάδα που δε βρέθηκαν σε καλή μέρα τα περισσότερα από τα ατού της.
Η ΑΕΚ μπήκε «φουριόζα» και με τρία συνεχόμενα γκολ του Παπαδιονυσίου προηγήθηκε 6-3 στο 13’. Ο Ολυμπιακός απάντησε και ισοφάρισε σε 7-7 στο πρώτο 20λεπτο. Ο Αλβανός έδωσε προβάδισμα στην «Ένωση», αλλά οι Σανίκης και Μπούμπαλο έφεραν το 8-9 στο 25’. Οι Μυλωνάς και Παλεβίτσιους έκαναν το 10-9, με τον Μπούμπαλο να ισοφαρίζει στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.
Η ΑΕΚ προηγήθηκε 11-10 με τον Μυλωνά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 11-12 και είχαμε «θρίλερ». Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι το 14-14 και το γκολ του Ζαμπούνη. Όμως, εκεί οι «κιτρινόμαυροι» άρχισαν να αποκτούν διαφορές και πρώτα το 16-14.

Στη συνέχεια, ο Μπάλαζ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έφερε το 21-16. Με σερί 2-0, ο Ολυμπιακός μείωσε 21-18, αλλά ο Δομπρής έδωσε ξανά το +4 και φτάσαμε το ρεκόρ 25-22.