16.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

16.8 C

Ουόριορς-Μπλέιζερς 114-111: Μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή

Οι Ουόριορς ανέτρεψαν διαφορά 17 πόντων επικράτησαν των Μπλέιζερς με 114-111 και έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών της Δύσης.

Οι Ουόριορς τα χρειάστηκαν κόντρα στους ψυχωμένους Μπλέιζερς στο Game 2 της σειράς των τελικών της Δύσης. Παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -17, επέστρεψαν και τελικά πήραν τη νίκη με 114-111, κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Στο πρώτο 12λεπτο οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ.  Στα μέσα όμως της δεύτερης περιόδου το Πόρτλαντ χάρη στους Λίλαρντ, ΜακΚόλουμ, Κάρι πήρε προβάδισμα 17 πόντων (45-62) χάρη σε ένα επιμέρους 6-20 και πήγε στα αποδυτήρια στο +15 (50-65).

Οι πρωταθλητές στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασαν κάνοντας την αντεπίθεση τους. Στο  3ο 12λεπτο με ένα σερί 13-0 στο ξεκίνημά του, μείωσαν σε 66-69, ενώ πέρασαν μπροστά λίγο αργότερα με 77-75. Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο ισόπαλες με 89-89, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε ένα μεγάλο ντέρμπι. Οι Μπλέιζερς ξέφυγαν με 94-102 και 100-108 4.5 λεπτά πριν το φινάλε, πιστεύοντας πως θα πάρουν τη νίκη.

Οι Ουόριορς όμως απάντησαν με ένα σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 110-108 με 2′ για το τέλος. Τότε ο Σεθ Κάρι με δικό του καλάθι έκανε το 110-111. Ψύχραιμοι όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με καλάθια των Λούνι και Γκριν πέρασαν μπροστά με 114-111 με 12″ για το τέλος. Οι Μπλέιζερς ξεκίνησαν την τελευταία επίθεση με τον Λίλαρντ για την ισοφάριση, αλλά ο Ιγκουοντόλα έκλεψε την μπάλα, με το Γκόλντεν Στέιτ να παίρνει μια τεράστια νίκη.

Για τους Ουόριορς, κορυφαίος ήταν ο Στεφ Κάρι με 37 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ και τον ακολούθησε ο Κλέι Τόμπσον με 24 πόντους (8/22 σουτ) και ο Ντρέιμοντ Γκριν με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κοψίματα.

Για τους Μπλέιζερς που έχασαν την τεράστις ευκαιρία να σπάσουν την έδρα των πρωταθλητών, ο Ντάμιαν Λίλαρντ είχε 23 πόντους (6/16 σουτ), 10 ασίστ, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 22 πόντους (9/23 σουτ) και ο Σεθ Κάρι 16 πόντους.