19.6 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

19.6 C

Σέλτικς-Μπακς 113-101: Τρένο τα «ελάφια» με οδηγό τον Αντετοκούνμπο

Ασταμάτητοι οι Μπακς νίκησαν με 113-101 τους Σέλτικς στην Βοστώνη στο Game 4 και έκαναν το 3-1 στην σειρά, με τον Αντετοκούνμπο να σκοράρει 39 πόντους.

Μία ανάσα από τους τελικούς της Ανατολής βρίσκονται πλέον οι Μπακς. Δείχνοντας στοιχεία μεγάλης ομάδας πλέον, το Μιλγουόκι πήρε τεράστια νίκη με 113-101 μέσα στην Βοστώνη επί των Σέλτικς στο 4ο παιχνίδι της σειράς και πήρε προβάδισμα πρόκρισης πια με 3-1 νίκες.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των Μπακς για μία ακόμη βραδιά ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Παρά το γεγονός ότι φορτώθηκε νωρίς με 4 φάουλ στις αρχές του 3ου 12λεπτου και έμεινε στον πάγκο μέχρι τις αρχές του 4ου, ο Γιάννης κυριάρχησε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 39 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, σε μία τρομερή εμφάνιση. Ο εξαιρετικός Τζορτζ Χιλ με 15 πόντους και 5 ασίστ ακολούθησε σε απόδοση τον Γιάννη, με τους Κρις Μίντλετον και Έρικ Μπλέντσο να προσθέτουν από 13 πόντους.

Το Μιλγουόκι ήταν εκπληκτικό σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και οι Σέλτικς εμφανίστηκαν  απογοητευτικοί δείχνοντας πως αρχίζουν να σκέφτονται τον αποκλεισμό. Σε έναν από τους σημαντικότερους αγώνες της σεζόν, οι Μπακς ήταν μία κλάση ανώτεροι και βλέποντας τους παγκίτες τους να δίνουν σημαντικές βοήθειες και ανάσες σε Γιάννη και Μίντλετον, όταν φορτώθηκαν με 4ο φάουλ στο 3ο 12λεπτο, πήραν μία πανάξια νίκη.

Για τους Σέλτικς, ο Καϊρί Ίρβινγκ είχε 23 πόντους και 10 ασίστ (αλλά 7/22 σουτ), ο Αλ Χόρφορντ 20 πόντους και ο Μάρκους Μόρις 18 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Ta ξημερώματα της Πέμπτης (03:00) ώρα Ελλάδος οι Μπακς θα υποδεχθούν τους Σέλτικς στο 5ο παιχνίδι της σειράς

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Μόρις 18 (14 ριμπάουντ), Τέιτουμ 17 (10 ριμπάουντ), Χόρφορντ 20, Ιρβινγκ 23 (7/22 σουτ, 10 ασίστ), Μπράουν 16, Οτζελέγιε, Χέιγουορντ 2, Μπείνς, Σμαρτ 3, Ροζίερ 2

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίροτιτς 9 (6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 39 (16 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίντλετον 13 (7 ασίστ), Λόπεζ 7 (8 ριμπάουντ), Μπλέντσο 13, Χιλ 15 (5 ασίστ), Ιλιασόβα 6, Μπράουν 2, Φρέιζερ, Σνελ, Κόνατον 9