21.6 C
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

21.6 C

Volley League: Πρώτος ο Ολυμπιακός , 3-1 τον ΠΑΟΚ

Με απίστευτη ανατροπή από το 17-22 και 20-23 του τρίτου σετ ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-1 τον ΠΑΟΚ χάρη σε υπέρβαση του Φιλίποφ και τερμάτισε πρώτος στην κανονική περίοδο της Volley League.

Στο πρώτο σετ η κυριαρχία του ΠΑΟΚ στο φιλέ ήταν εμφανής με τον Όκολιτς να κάνει πάρτι με 3 μπλοκ και 2 επιθέσεις. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 11-14 με τον Τακουρίδη , ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 15-15 με μπλοκ του Πετρέα στον Σαφράνοβιτς, αλλά στο 19-20 ο Αλεξίεφ(τον σημάδευαν στο σερβίς) έχασε τον κόντρα επίθεση και στη συνέχεια ο Σμαραγδής έκανε φιλέ για το 19-21, ενώ ακολούθησε μπλοκ του Όκολιτς στον Σμιτ(19-22) και άσος του Γκάρετ στον Αλεξίεφ(1923) για να φτάσουμε στο 21-25.

Στο δεύτερο σετ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους οι Σμιτ, Αλεξίεφ με τον Καναδό να πυροβολεί και από το σερβίς φέρνοντας το σκορ στο 10-6, με το φωτεινό ταμπλό να φτάνει ως το 20-13 και τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο 23-20 με άσο στον Στεφάνου, αλλά ο Σμιτ και ο Ραούβερντινκ έδωσαν τη λύση για το 25-21.

Όλα κρίθηκαν στο τρίτο σετ, όπου ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 17-22, αλλά ένα σερί του Πετρεά από το σερβίς έφερε το 20-22, για να καρφώσει ο Κλάπγουικ για το 20-23. Επίθεση του Ζουπάνι έφερε τη μπάλα πάλι στον Ολυμπιακό 21-23 για να πάρει την κατάσταση στα χέρια του από το σερβίς ο Τερβαπόρτι.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1

Τα σετ: 21-25, 25-21, 27-25, 25-15