20.4 C

20.4 C

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 89-76 τη Μπουντούτσνοστ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 89-76 της Μπουντούτσνοστ στο Μαυροβούνιο για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες.

Εξαιρετικά μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και με συγκέντρωση κατάφερε να βρει εύκολους πόντους στην επίθεση, με την Μπουντούτσνοστ να απαντά στην άλλη μεριά του παρκέ, αλλά να μένει πίσω στο σκορ (21-27).

Οι Πειραιώτες ήταν ακόμα πιο επιθετικοί στη συνέχεια, καθώς κατάφεραν να βελτιωθούν στην άμυνά τους, βρίσκοντας παράλληλα τον τρόπο να ανοίξουν κι άλλο τη διαφορά πριν πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (34-51).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα από το Μαυροβούνιο συνέχισε να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά στο σκορ να ανεβεί κι άλλο, όντας μάλιστα κοντά στους είκοσι πόντους (54-73).

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έδειχναν να χαλαρώνουν, κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα να μειώσει το σκορ, ωστόσο, ο Ολυμπιακός κράτησε τη συγκέντρωσή του και τελικά πήρε τη νίκη με 76-89.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 34-51, 54-73, 76-89.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ρέπεσα): Τζάκσον 13 (2), Κόουλ 10, Σου. Σέχοβιτς 8 (2), Ε. Κλαρκ 9 (2), Μπάροβιτς 13, Κ. Κλαρκ 9 (1), Σε. Σέχοβιτς, Γκόρντιτς 6 (1), Πόποβιτς, Μπελ, Νίκολιτς 5 (1), Γουίλιαμς 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 12 (2), Τουπάν 13 (3), Σπανούλης 5 (1), Τίμα, Μιλουτίνοφ 15, Βεζένκοφ 12 (2), Πρίντεζης 19 (1), Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης, ΛεΝτέι.