23.1 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

23.1 C

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 76-67 τον Αρη

Τα… χρειάστηκε στο τέλος ο Ολυμπιακός ο οποίος είδε τον Άρη να μετατρέπει το παιχνίδι σε θρίλερ αλλά κατόρθωσε να πάρει έστω και έτσι τη νίκη με 76-67.

Ο Ολυμπιακός άργησε σχετικά να πάρει μπρος στην αρχή ωστόσο μετά πρώτα λεπτά όπου αμφιταλαντευόταν μεταξύ ισοπαλίας και βραχείας κεφαλής στο προβάδισμα αποφάσισε να ανεβάσει ρυθμό και με Παπανικολάου-Βεζένκοφ να δείχνουν το δρόμο πήρε διψήφια διαφορά (+10 στο 8ο λεπτό) την οποία ωστόσο απώλεσε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-16).

Στη δεύτερη περίοδο οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν-σε αντίθεση με πριν-αρκετά δυναμικά ξεφεύγοντας με 30-19 στο 13΄ ωστόσο το εξαιρετικό διάβασμα του Καστρίτη σε συνδυασμό με ορισμένες λανθασμένες αποφάσεις των γηπεδούχων είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ως και το τρίποντο (33-30). Η είσοδος όμως του Ουέμπερ έδωσε άλλον αέρα στον Ολυμπιακό ο οποίος έτρεξε το γήπεδο, βρήκε όμορφες και συνάμα θεαματικές φάσεις και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +12 (48-36).

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος ήταν ένα πιστό αντίγραφο του πρώτου δεκαλέπτου. Μία ομάδα με βάσεις και κινητικότητα όμως της έλειπε η ενέργεια. Παρόλα αυτά σταδιακά η διαφορά αυξήθηκε στο τέλος της περιόδου κυρίως λόγω της συνέπειας που υπήρξε στην άμυνα με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακος να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +16 (65-49).

Το τέταρτο (και τελευταίο) δεκάλεπτο δεν έμελλε να είναι διαδικαστικό για τους Πειραιώτες καθώς με είδαν τον Άρη να διαπράττει μία ανέλπιστη ανατροπή της οποίας προτεστάντης υπήρξε ο… Βασίλης Τολιόπουλος με 6 πόντους. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι ή τουλάχιστον έτσι θέλησε να το αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός ο οποίος έκανε συνεχόμενα παιδαριώδη λάθη ενώ στην άμυνα έχανε το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο.

Παρόλα αυτά η παρουσία του Μιλουτίνοφ μέσα στις δύο ρακέτες σε συνδυασμό με το ορισμένες λανθασμένες αποφάσεις των φιλοξενούμενων έδωσαν στον Ολυμπιακό δύο καλάθια-μαχαιριές (τρίποντο Τουπάν και μπάσιμο του Γκος) και εν τέλει το ίδιο το ματς.

Τα Δεκάλεπτα: 21-16, 48-36, 65-49, 76-67.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοφ 9, Μιλουτίνοφ 6 (9 ριμπ.), Παπανικολάου 7, Γκος 9, Ουέμπερ 8 (8 ριμπ., 13 ασ.), Πρίντεζης 7 (4 ριμπ.), Αγραβάνης 7, Σπανούλης, Μπόγρης, Μάντζαρης 3, Τουπάν 17, ΛεΝτέι 3

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 4, Μποχωρίδης 13, ΜακΓκι 3, Μπελ 9, Χάρις, Σλαφτσάκης 5, Τολιόπουλος 7 (4 ασ.), Χρηστίδης 2, Τζόουνς 6, Νταλό 10, Κάιζερ 8 (5 ριμπ.), Αγγέλου