19.6 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

19.6 C

Δεν άντεξε ο Ολυμπιακός απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Την ήττα με σκορ 81-97 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Με τους Μιλουτίνοφ, ΛεΝτέι, Παπανικολάου, Τουπάν και Σπανούλη ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Η «ερυθρόλευκη» άμυνα ήταν αδύνατο να αναχαιτίσει τον Ροντρίγκεθ, ο οποίος είχε μπροστά την ΤΣΣΚΑ (4-7) από νωρίς.

Στη συνέχεια, κάποιες καλές άμυνες και με μπροστάρη τον Σπανούλη στο σκοράρισμα και στη δημιουργία, οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα (13-11), ωστόσο ο Ισπανός απάντησε αμέσως με απανωτά τρίποντα (13-17), στο 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα, καθώς οι Πειραιώτες απαντούσαν στο τρέξιμο των Ρώσων, όπου κατάφεραν να περάσουν ξανά μπροστά (19-17) και να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 23-21.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι Κλάιμπερν και Ντε Κολό ήταν αυτοί που δημιουργούσαν τα περισσότερα προβλήματα στον Ολυμπιακό και έτσι η ΤΣΣΚΑ πήρε ξανά το προβάδισμα (26-29), στο πρώτο τρίλεπτο. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έμεναν στο παιχνίδι χάρη στον Σπανούλη, αλλά από την άλλη ο Γάλλος είχε πάρει από τη μεριά του στις… πλάτες του τους Ρώσους και έτσι τους κρατούσε μπροστά (34-38). \

Η ομάδα του Μπλατ έκανε μεγάλη προσπάθεια για να κρατηθεί στην επίθεση με τον Γουέμπερ, αλλά τα πολλά προβλήματα στη ρακέτα έδιναν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μένουν μπροστά (40-42). Στο τελευταίο δίλεπτο, ο αρχηγός επέστρεψε στο παρκέ και παίρνοντας την… μπαγκέτα, έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (50-48), αλλά το πήρε αμέσως πίσω η ΤΣΣΚΑ χάρη σε τρίποντο του Χίγκινς, στην τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου (50-51).

Στραβά… ξεκίνησαν τα πράγματα για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο. Από τη μία ο Σπανούλης έκανε τέταρτο προσωπικό φάουλ και από την άλλη ο Χάντερ δημιουργούσε προβλήματα στο «ζωγραφιστό» και έτσι η ΤΣΣΚΑ παρέμενε μπροστά (54-58). Παρά τις ατυχίες, οι παίκτες του Μπλατ πίεσαν στην άμυνα, μπλόκαραν τους Ρώσους και με τον Πρίντεζη πήραν το προβάδισμα (60-58), στα μισά. Στο επόμενο δίλεπτο, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με καλάθια εκατέρωθεν (63-63), αλλά από το 17’ και μετά οι Πειραιώτες έδειχναν να μένουν από… βενζίνη.

Το αποτέλεσμα ήταν να αρχίσει ένα… πάρτι ο ανίκητος Χάινς μέσα στη ρακέτα και έτσι οι φιλοξενούμενοι να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +8 (64-72), αφού η μόνη αντίδρασή τους όλο αυτό το διάστημα ήταν μία βολή από τον Παπανικολάου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε… εφιάλτη για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» απλά… περπατούσαν στο παρκέ, αδυνατώντας να ακολουθήσουν το «πάρτι» της ΤΣΣΚΑ, η οποία διεύρυνε συνεχώς την υπέρ της διαφορά, η οποία έφτασε στο +19 (70-89), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να μην παίζουν με το… γκάζι πατημένο, αλλά τους φιλοξενούμενους να προσφέρουν θέαμα με απανωτά καρφώματα, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +21 (76-97) και το τελικό σκορ να ήταν το 81-97.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 50-51, 64-72, 81-97
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 6, Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/6 δίποντα), Τουπάν 4, Σπανούλης 14 (3/5 δίποντα, 5/9 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη), Τίμα 3 (1), Μιλουτίνοβ 5 (2/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 5, Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 4 (0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 21 (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 16 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μπολομπόι 4, Πίτερς, Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 12 ασίστ, 1 λάθος), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 14 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χίγκινς 18 (2), Χάκετ, Κουρμπάνοβ 2, Χάινς 15 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Χάντερ 10 (8 ριμπάουντ).