21.8 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

21.8 C

Βαριά ήττα του Ολυμπιακό με 76-55 από τη Μπαρτσελόνα

Την ήττα με σκορ 76-55 γνώρισε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ από τη Μπαρτσελόνα για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Υπέστη μια ήττα που πόνεσε διπλά αφού έχασε και τη διαφορά της νίκης του στον πρώτο γύρο.

Η ομάδα του Μπλατ ξεκίνησε κοιμισμένα το παιχνίδι και έδωσε πολλά δικαιώματα στους Καταλανούς.

Από ‘κει και πέρα, οι «ερυθρόλευκοι» επιχείρησαν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο δεν συνεχίστηκε μετά την ανάπαυλα.

Στρέλνιεκς και Μιλουτίνοβ διασώθηκαν από το «ναυάγιο» των Πειραιωτών, που ολοκλήρωσαν το ματς με 4/23 τρίποντα, 13/22 βολές και υποχώρησαν στο 12-9, όπου πλέον ισοβαθμούν με τους Καταλανούς.

Δήμιος του Ολυμπιακού ο πρώην φόργουορντ του Παναθηναϊκού, Κρις Σίνγκλετον, που σταμάτησε στους 18 πόντους και κατέβασε 5 ριμπάουντ.

Στο πρώτο τρίλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και άστοχες, με την Μπαρτσελόνα ξεκινάει ελαφρώς καλύτερα (2-5). Από ‘κει και πέρα όμως, οι Καταλανοί κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 10-2 έφτασαν σε διαφορά 11 πόντων (4-15 στο 6’).

Ο Ολυμπιακός ήταν φανερά εκτός ρυθμού, μείωσε σε 6-15, αλλά οι «μπλαουγκράνα» έτρεξαν σερί 12-0 για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +21 (6-27)! Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Μπλατ υπέπεσαν σε 6 λάθη και είχαν 3/12 εντός παιδιάς (0/6 τρίποντα), ενώ δεν σκόραραν καν στα 4 τελευταία λεπτά της περιόδου!

Εντούτοις, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» αφυπνίστηκαν από το λήθαργο και γύρισαν το… τσιπάκι: με εφαλτήριο την καταπληκτική άμυνά τους «έτρεξαν» σερί 15-0 για να πλησιάσουν στους 6 πόντους κι ενώ κράτησαν χωρίς σκορ τους φιλοξενούμενους για 6,5 λεπτά (21-27 στο 17’).

Κάπου εκεί, η Μπαρτσελόνα ξεμπλόκαρε επιθετικά με μπροστάρηδες τους Μπλάζιτς, Σίνγκλετον βρήκε λύσεις για να απομακρυνθεί πάλι με διψήφια διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο στο +10 (28-38).

Τα δεκάλεπτα: 6-27,28-38,43-55,55-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος9(1), Τουπάν4(1), Σπανούλης7(1) , Μιλουτίνοβ13, Στρέλνιεκς13(1), Βεζένκοβ , Πρίντεζης 6, Παπανικολάου , Μάντζαρης, Μπόγρης2, ΛεΝτέι

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Σεραφέν 8, Πάνγκος9 , Ρίμπας), Σίνγκλετον 18(5), ΄Χανγκα1(11), Ερτέλ 7( ), Οριόλα 2, Κούριτς, Κλαβέρ3(1 ), Τόμιτς 10.