14.9 C

14.9 C

Η Ρίβερ κατέκτησε το Κόπα Λιμπερταδόρες,3-1 την Μπόκα στο Μπερναμπέου

Η Ρίβερ Πλέιτ κατέκτησε για 4η φορά στην ιστορία της το Κόπα Λιμπερταδόρες μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Μπόκα Τζούνιορς στον δεύτερο τελικό που έγινε στη Μαδρίτη.

Με τη λήξη της αναμέτρησης οι παίκτες της Ρίβερ ξέσπασαν σε έξαλλους πανηγυρισμούς μπροστά από τους οπαδούς της ομάδας τους.

Η διαμόρφωση του σκορ

Το σκορ άνοιξε στο 44ο λεπτό η Μπόκα με τον Μπενεντέτο. Η Ρίβερ έκανε το 1-1 στο 68΄με τον Πράτο, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του αγώνα. Στην αρχή της παράτασης η Μπόκα έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο Μπάριος είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στο χώρο του κέντρου πάνω στον Παλάσιος.

Η Ρίβερ πήρε προβάδσμα στο σκορ στο 109ο λεπτό με τον κιντέρο και το τελικό 3-1 έγραψε στο 122΄ο Μαρτίνεθ.

Οι συνθέσεις:

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΙΤ: Αρμάνι, Μοντιέλ (71′ Μαγιάδα), Μαϊδάνα, Πινόλα, Κάσκο, Ένσο Πέρες, Πόνσιο (59′ Κιντέρο), Παλάσιος (99′ Άλβαρες), Φερνάντες (112′ Σουκουλίνι), Μαρτίνες, Πράτο

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ: Αντράδα, Μπουφαρίνι (112′ Τέβες), Μαγκαγιάν, Ισκέρδος, Ολάσα, Νάντες, Μπάριος, Πάμπλο Πέρες (89′ Γκάγκο), Παβόν, Μπενεντέτο (62′ Αμπίλια), Βίγια (95′ Χάρα)