19 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

19 C

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Ολλανδία και Γερμανία

Ισόπαλες με σκορ 2-2 αναδείχθηκαν Ολλανδία και Γερμανία στη «Veltins Arena» του Γκελζενκίρχεν μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Η Ολλανδία βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο για πάνω μέχρι το 85ο λεπτό όμως με δύο γκολ στο φινάλε πήρε χρυσό εκτός έδρας 2-2 με την Γερμανία και έκλεισε θέση για το Final-4 του Nations League αφήνοντας στα κρύα του λουτρού την Γαλλία.

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν, που σκόραρε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά για να πάρει την τρομερή πρόκριση, έφτασε τους 7 βαθμούς και άφησε δεύτερους τους Γάλλους (και εκείνοι είχαν 7 βαθμούς αλλά υστερούσαν στα μεταξύ τους ματς στη διαφορά τερμάτων), με την Γερμανία να πέφτει στη League B του Nations League ως τελευταία και να υποβιβάζεται στο δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας στην κλήρωση των ομίλων για τα προκριματικά του Euro 2020.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Σούλε, Χούμελς, Ρίντιγκερ, Κέρερ, Κίμιχ, Κρόος, Σουλτς, Ναμπρί (67′ Μίλερ), Βέρνερ (63′ Ρόις), Σανέ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Τετέ, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Μπλιντ, Ντε Ρουν, Βαϊναλντουμ (60′ Βιλένα), Ντε Γιονγκ, Πρόμες, Ντεπάι, Μπάμπελ (45′ Ντίλροσουν)