20.5 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

20.5 C

Μπακς-Γκρίζλις 113-116-Οι 31 πόντοι του Γιάννη δεν στάθηκαν αρκετοί

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι 31 πόντοι που πέτυχε δεν στάθηκαν αρκετοί για τους Μπακς, οι οποίοι παρά τη φοβερή εμφάνιση του, υπέστησαν την πρώτη εντός έδρας ήττα τους από τους Γκρίζλις  με 113-116.

Οι Γκρίζλις έκαναν την έκπληξη της χθεσινής βραδιάς στο ΝΒΑ και επικράτησαν με 116-113 των Μπακς στο Μιλγουόκι. Τρομερή εμφάνιση του Αντετοκούνμπο, ο οποίος σκόραρε 31 πόντους με 10/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 11/12 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα, σε 34 λεπτά συμμετοχής. Όλα αυτά όμως τελικά δεν στάθηκαν αρκετά για να αποφύγουν τα”ελάφια” την πρώτη ήττα στην νέα τους έδρα.

Οι Μπακς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά το τρίποντο του Κρις Μίντλετον στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν μπήκε. Για τους Γκρίζλις, ο Μαρκ Γκασόλ ήταν ο κορυφαίος με 29 πόντους, με τον Μάικ Κόνλεϊ να προσθέτει άλλους 26.

Η διακύμανση του σκορ

Στη διάρκεια του αγώνα οι Γκρίζλις είχαν πάντα το προβάδισμα. Το πρώτο δωδεκάλεπτο έληξε στο+10 (19-29) πόντων υπέρ των φιλοξενούμενων ενώ στο δεύτερο οι Μπακς μείωσαν στο 48-45. Η διαφορά υπέρ του Μέμφις παρέμεινε στο +4 στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου (84-80), ενώ με ένα 12-0 στην τελευταία περίοδο, οι Γκρίζλις ξέφυγαν στο σκορ και στο τέλος πήραν μία μεγάλη νίκη.