18 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

18 C

Ιστορική νίκη του Προμηθέα στο Basketball Champions League

Ο Προμηθέας στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς της ιστορίας του νίκησε με 93-84 την Οστάνδη στο Βέλγιο και μπήκε με το “δεξί” στο Basketball Champions League.

Στην παρθενική του εμφάνιση σε ευρωπαϊκή διοργάνωση μπάσκετ, ο Προμηθέας άλωσε την Οστάνδη με 93-84. Έχοντας σε εκπληκτική βραδιά την τριάδα των Ρίον Μπράουν με 21 πόντους, Τόνι Μέιερ με 14 και Νίκου Γκίκα που είχε 13 πόντους και 7 ασίστ, μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις του στο Basketball Champions League.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Πατρινοί χρειάστηκαν κάποια λεπτά για να βρουν τον ρυθμό τους όταν η Οστάνδη μπήκε μπροστά στο σκορ με 10-4 (3′) Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, όμως, δεν άργησε να αντιδράσει και με σερί 0-7 προηγήθηκε με έναν πόντο στα μισά της περιόδου (10-11). Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη και τελείωσε 19-19. Ο Προμηθέας στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε τον έλεγχο του αγώνα, πίεσε τους αντιπάλους του και δεν άργησε να προηγηθεί με διψήφια διαφορά (32-42, 26΄). Ο Μπράουν μπήκε στην εξίσωση της ομάδας του, η οποία έφτασε ως το +12, ενώ το ημίχρονο την βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με 10 πόντους (43-53).

Η Οστάνδη με την έναρξη του 3ου δεκάλεπτου και μπροστάρη τον Τζούρισιτς, με σερί 10-0 για την Οστάνδη ισοφάρισε σε 58-58 στο 26′. Όμως ο Μέιερ με δύο συνεχόμενα τρίποντα (60-64, 28′) έδωσε και πάλι το προβάδισμα για την ομάδα της Πάτρας και η συμπλήρωση των 30′ βρήκε τον Προμηθέα στο +3 (65-68).

Οι γηπεδούχοι πάλι με τον Τζούρισιτς πλησίασαν σε 69-70 και 71-73, αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά. Οι παίκτες του Προμηθέα έβαλαν τα μεγάλα σουτ και μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο προηγούμενοι με 79-88. Ο Γκίκας ευστόχησε σε τρίποντο ανεβάζοντας τη διαφορά στο +12 για το 79-91 και ο Προμηθέας πήρε τελικά τη νίκη με 93-84.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-53, 65-68, 84-93

ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζόρτζια): Ντεσιρόν 14, Φίλερ 11 (1),. Κέστελοτ 10 (2), Λασισί 6 (1), Σουάρτζ, Μπούζα 6, Τζόρτζεβιτς 12, Τζούρισιτς 20 (5 ριμπάουντ), Κοτρούλια,Μάριτς 2, Εμβεμά 3.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΓΙΑΤΡΑΣ): Γκίκας 13 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Χολ 2 (5 ασίστ), Λίποβι 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίτ), Μαντζούκας, Μέιερ 14 (4/5 τρίποντα), Μπράουν 21 (3/5 τρίποντα), Έλις 10 (5/5 δίποντα), Γερομιχαλός 2, Κασελάκης 5 (1), Σαλούστρος 7, Τσαϊρέλης 8.