17.5 C

17.5 C

Σόου Εμπαπέ με τέσσερα γκολ στο ντέρμπι της Παρί με την Λιόν

Ένας εκπληκτικός Εμπαπέ οδήγησε την Παρί Σεν Ζερμέν στην συντριβή της Λιόν με 5-0, σκοράροντας τέσσερα γκολ σε 13’, με τους πρωταθλητές να φτάνουν στο 9/9.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ έδωσε ένα εκπληκτικό σόου, πέτυχε τέσσερα γκολ μέσα σε 13 λεπτά από το 61΄ έως το 74΄, μετατρέποντας σε θρίαμβο της Παρί Σεν Ζερμέν το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του Σαμπιονά.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας συνέτριψαν με 5-0 τη Λιόν στο «Παρκ ντε Πρενς» και έκαναν το ιστορικό ρεκόρ 9/9», παρόλο που το παιχνίδι για μία ώρα οι φιλοξενούμενοι το έπαιζαν «στα ίσια». Η Παρί προηγήθηκε με πέναλτι του Νεϊμάρ στο 9΄, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν σπουδαίες ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, με τον Μπουφόν να πραγματοποιεί κάποιες σωτήριες επεμβάσεις.

Οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω των αποβολών του Κιμπέμπε στο 35΄ και του Τουζάρ στο 45΄, και είχαν από ένα δοκάρι στο ίδιο λεπτό (!), πρώτα η Λιόν με τον Κορνέ και στην αντεπίθεση οι Παριζιάνοι με τον Μπαπέ.

Το σόου του Εμπαπέ

Η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στο νέο μεγάλο αστέρι του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, ο οποίος… διέλυσε την άμυνα της Λιόν μέσα σε 13 λεπτά και μετέτρεψε τη βραδιά σε προσωπική του υπόθεση. Η Παρί και στη φετινή περίοδο μοιάζει και πάλι ανίκητη και χωρίς αντίπαλο στην κούρσα για τον τίτλο. Μάλιστα ένα χαρακτηριστικό στοιχείο των μέχρι τώρα αναμετρήσεων της είναι πως σε κάθε παιχνίδι σκοράρει τουλάχιστον τρεις φορές.