ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
>
Search

Εντυπωσιακές επιδόσεις στην Πιονγκτσάνγκ με την Γερμανία να οδηγεί τον πίνακα των μεταλλίων

Το εντυπωσιακό θέαμα στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες της Πιονγκτσάνγκ συνεχίστηκε και την Τρίτη. Με την ολοκλήρωση της τέταρτης ημέρας, η Γερμανία βρίσκεται στην κορυφή του πίνακα των μεταλλίων.

Η Γερμανίδα Γκαϊζενμπέργκερ…καθάρισε το χρυσό στο μονό λουτζ ενώ ολλανδική υπόθεση αποδείχτηκαν τα 1.500 μέτρα του πατινάζ ταχύτητας. Για το ίδιο άθλημα χρειάστηκε το φώτο-φίνις για να αναδειχτεί η νικήτρια στα 500 μέτρα.

Η Γκαϊζενμπέργκερ διατήρησε τον τίτλο της

Αποτέλεσμα εικόνας για Natalie GEISENBERGER

Το δεύτερο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο της κατέκτησε η Ναταλί Γκαϊζενμπέργκερ στο μονό λουτζ, στην Πιονγκτσάνγκ. Η Γερμανίδα αστυνομικός ολοκλήρωσε τις τέσσερις κούρσες της σε 3:05.232 και υπερασπίστηκε τον τίτλο που κατέκτησε πριν από τέσσερα χρόνια στο Σότσι. Την δεύτερη θέση πήρε άλλη μια Γερμανίδα, η Νταγιάνα Αϊτμπέργκερ, με επίδοση 3:05.599, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Άλεξ Γκαφ από τον Καναδά (3:05.644).

Ολλανδική κυριαρχία στα 1.500 μέτρα ανδρών

Αποτέλεσμα εικόνας για Kjeld NUIS

Χρώμα…τουλίπας είχε ο τελικός των 1.500 μέτρων ανδρών στο πατινάζ ταχύτητας, καθώς τις πρώτες δύο θέσεις στο αγώνισμα κατέκτησαν ισάριθμοι αθλητές από την Ολλανδία. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Κγιέλντ Νέις, κάλυψε την απόσταση σε 1:44.01 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ενώ ο Πάτρικ Ρουστ με 1:44.86 συμπλήρωσε το «1-2» για τους «Οράνιε». Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Νοτιοκορεάτης Μιν Σέοκ Κιμ (1:44.93), σκορπώντας τον ενθουσιασμό στους συμπατριώτες του.

Επιτέλους το χρυσό για την Αριάνα Φοντάνα

Αποτέλεσμα εικόνας για Arianna FONTANA

Η Αριάνα Φοντάνα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 500 μέτρα του πατινάζ ταχύτητας μικρής πίστας στην Πιονγκτσάνγκ. Η Ιταλίδα αθλήτρια κάλυψε την απόσταση σε 42.569 και μετά την εξέταση του «photo finish» για την «πρωτιά» με την Τσόι Μιν-τζέονγκ από τη Νότια Κορέα, η οποία τελικά ακυρώθηκε, στέφθηκε χρυσή Ολυμπιονίκης.

Θα πρέπει να σημειωθεί πως το 2010 η 27χρονη Φοντάνα ήταν τρίτη στα 500 μέτρα στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς του Βανκούβερ, ενώ πριν από τέσσερα χρόνια στο Σότσι πήρε το ασημένιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Η Νίλσον πρώτευσε στο σπριντ του σκι δρόμων αντοχής

Αποτέλεσμα εικόνας για Stina NILSSON

Η Στίνα Νίλσον είναι η χρυσή Ολυμπιονίκης στον τελικό του σπριντ κλασικής τεχνικής, στο σκι δρόμων αντοχής. Η αθλήτρια από τη Σουηδία ολοκλήρωσε την προσπάθειά της σε 3:03.84 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την κάτοχο του τίτλου στο αγώνισμα από το Σότσι το 2014, Μάικεν Κάσπερσεν Φάλα από τη Νορβηγία. Τρίτη ήταν η Γιούλια Μπελορούκοβα, ως Ολυμπιακή Αθλήτρια από τη Ρωσία (3:07.21).

Ο Κλάεμπο χρυσός στο σπριντ κλασικής τεχνικής

Αποτέλεσμα εικόνας για Johannes Hoesflot KLAEBO

Ο Γιοχάνες Κλάεμπο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο σπριντ κλασικής τεχνικής των ανδρών, στο σκι δρόμων αντοχής. Ο Νορβηγός αθλητής ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στον τελικό του αγωνίσματος σε 3:05.75 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Εντυπωσιακή μάχη έγινε για το ασημένιο μετάλλιο το οποίο κρίθηκε στα εκατοστά του δευτερολέπτου. Νικητής ήταν ο Ιταλός Φεντερίκο Πελεγκρίνο (3:07.09) που ήταν δύο εκατοστά ταχύτερος από τον Αλεξάντερ Μπολσούνοφ, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο ως Ολυμπιακός Αθλητής από τη Ρωσία (3:07.11).