ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
>
Search

Ζορίστηκε ο Ολυμπιακός, 2-1 τον Λεβαδειακό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα του Λεβαδειακού στο στάδιο «Γ. Καραϊσκάκης» με 2-1, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Το σκορ άνοιξε στο 43ο λεπτό για τον Ολυμπιακό ο Ζιλέ, ισοφάρισε στο 68΄ο Γιακουμάκης για τους φιλοξενούμενους, για να δώσει τη νίκη στους «ερυθρόλευκους» ο Κούτρης στο 84ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Κώστα Φορτούνη στο 52ο λεπτό.

Δηλώσεις του προπονητή του Ολυμπιακού, Τάκη Λεμονή, στη συνδρομητική τηλεόραση:

«Καταρχάς θα ήθελα να πω ότι είναι μία σπουδαία νίκη, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι. Είναι μεγάλο το ψυχολογικό βάρος μετά την ισοφάριση. Αλλά η αντίδρασή μας ήταν καλή. Θα μπορούμε να τελειώσουμε νωρίτερα το παιχνίδι, αλλά μου άρεσε η αντίδραση, ότι κάναμε φάσεις και νικήσαμε».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό – Ομάρ, Μποτία, Σισέ, Κούτρης – Ζιλέ, Ταχτσίδης (77′ Μαρτίνς) – Καρσελά (60’ Σεμπά), Φορτούνης (80′ Τζούρτζεβιτς), Μάριν – Ανσαριφάρντ

Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Λεονάρντο, Τριποτσέρης, Φαβάρο, Τσαμπούρης, Ζαραδούκας (58’ Σουμπίνιο), Νουάνκο, Μητρόπουλος (89′ Τόνι Σίλβα), Γιουσούφ, Μπελγκαζουανί, Γιακουμάκης

Το live του αγώνα:

Ενδεκάδα Ολυμπιακού :Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ταχτσίδης, Ζιλέ, Φορτούνης, Καρσελά, Μάριν και Ανσαριφάρντ

Ενδεκάδα Λεβαδειακού: Επασί, Τσαμπούρης, Λεονάρντο, Τριποτσέρης, Ζοάο Φαβάρο, Ζαραδούκας, Ομπιόρα, Μητρόπουλος, Μπελγκαζουανί, Γιουσούφ, Γιακουμάκης

Διαιτητής ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος. Βοηθοί του οι Εμμανουήλ Καλφάκης και Σπυρίδων Βασιλόπουλος.

25o λεπτό Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Καρσελά κάνει το σλάλομ ανάμεσα σε Ζαραδούκα και Ζοάο Φαβάρο, κάνει και το σουτ, αλλά η μπάλα κοντράρει στον συμπαίκτη του (Κώστα Φορτούνη) και καταλήγει άουτ.

27ο λεπτό Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ανσαριφάρντ μπαίνει από τα αριστερά, κάνει τη σέντρα, αλλά ο Ζοάο Φαβάρο κόβει τελευταία στιγμή προ του Φορτούνη.

31ο λεπτό Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ανσαριφάρντ βγαίνει από θέση πλάγια δεξιά τετ-α-τετ με τον Επασί, αλλά ο Γαλλοκαμερουνέζος γκολκίπερ του Λεβαδειακού τον νικά.

34ο λεπτό Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Κούτρης μπαίνει από τα αριστερά, κάνει τη σέντρα, ο Φορτούνης πιάνει το σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, ο Επασί ξανά αντιδρά ενδεδειγμένα για την ομάδα του.

43ο λεπτό Γκολ για τον Ολυμπιακό Ωραία συνεργασία από Ταχτσίδη – Φορτούνη – Ζιλέ, ο Βέλγος με εκπληκτική κίνηση «αδειάζει» ταυτόχρονα Ζαραδούκα και Τριποτσέρη και νικά με ωραίο τελείωμα τον Επασί.

Ημίχρονο στο Φάληρο. Ολυμπιακός – Λεβαδειακός 1-0

52ο λεπτό Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Κούτρης μπαίνει στην περιοχή ύστερα από εξαιρετική μπαλιά του Ταχτσίδη, ο Τριποτσέρης τον ανατρέπει. Ο Φορτούνης εκτελεί κι αστοχεί.

69ο λεπτό Γκολ για τον Λεβαδειακό Ο Τσαμπούρης εκτελεί το κόρνερ, ο Γιακουμάκης βρίσκει το κενό στην άμυνα του Ολυμπιακού (έχει κάνει κίνηση και ο Τριποτσέρης) και με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σίλβιο Προτό.

71ο λεπτό Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Γιακουμάκης φεύγει στην αντεπίθεση, «σκάει» εξαιρετική ντρίμπλα στον Κούτρη, κάνει και το σουτ από μακριά και ο Προτό αποκρούει. Είχε και την εναλλακτική του Τσαμπούρη στα δεξιά.

84ο λεπτό Γκολ για τον Ολυμπιακό Ωραίο σουτ του Κούτρη από μακριά με το αριστερό, ο Επασί (κορυφαίος του ματς και του γηπέδου) κάνει λανθασμένη εκτίμηση και η μπάλα φεύγει από τα χέρια του καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του.

Newsroom: Αθήνα 9.84