ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
>
Search

Βαριά ήττα-μάθημα για την Εθνική από τη Σερβία

Η Σερβία διέλυσε την Εθνική 93-61 στο φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Βελιγράδι, βγάζοντας στην επιφάνεια όλα τα προβλήματα της,σε άμυνα και επίθεση.

Η κακή βραδιά φάνηκε από την αρχή του παιχνιδιού. Μετά τα πρώτα 2-3 λεπτά, που οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, οι Σέρβοι ξέφυγαν και οι διεθνείς μας δεν μπόρεσαν ποτέ να ακολουθήσουν. Το 4-4 έγινε 9-4 και λίγο αργότερα 13-6 στο 6′ και τα προβλήματα άρχισαν να έρχονται.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η πίεση των Σέρβων κράτησε την Ελλάδα χωρίς καλάθι για επτά λεπτά, “έτρεξαν” ένα σερί 19-0 και έτσι απλά το 19-15 έγινε 38-15 και κάπου εκεί οι Έλληνες παραδόθηκαν. Το σκορ συνέχισε να μεγαλώνει και έφτασε, λίγο πριν από το ημίχρονο στο 43-16. Οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά και στην τρίτη περίοδο και έφτασαν τη διαφορά στο +28 (50-22).

Με ένα επιμέρους 8-1, η Εθνική φάνηκε να βρίσκει την ενέργεια που έψαχνε από τις άμυνες του Παπανικολάου, αλλά η αντίδραση αποδείχθηκε ανεμική. Μετά το τρίποντο του Παπανικολάου που έριξε τη διαφορά στους 21 πόντους (53-32 στο 24′) η Εθνική δεν έβαλε άλλο καλάθι μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 30 πόντους (66-36) στο τέλος της τρίτης περιόδου και στην τέταρτη έφτασε ακόμα και στους 38 (93-55 στο 39′) υπέρ της ασταμάτητης Σερβίας, η οποία έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο, για να κλείσει η αναμέτρηση στο τελικό 93-61.