Στον τελικό της Euroleague ο Ολυμπιακός

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ: Αποστολή Στέφανος Λεμονίδης

Για μια ακόμη φορά απέδειξε ότι η Κωνσταντινούπολη είναι η Πόλη του, αφού για δεύτερη φορά άφησε την ΤΣΣΚΑΜόσχας να έχει τα ηνία του ημιτελικού, χτύπησε στο τέλος με Σπανούλη, Γκριν και με νίκη 82-78 προκρίθηκε στον τελικό της Ευρωλίγκα μπάσκετ, όπου την Κυριακή(9.30μμ) θα αντιμετωπίσει το νικητή του άλλου ημιτελικού Φενέρ Μπαχτσέ-Ρεάλ Μαδρίτης, για το 4ο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας του.

Η ΤΣΣΚΑ με ένα εκπληκτικό Τεόντοσιτς έκανε περίπατο στο πρώτο ημίχρονο, με τους Σπανούλη, Γκριν να μην έχουν πετύχει καλάθι, παρά μόνο 4 βολές ο δεύτερος. Και το σκηνικό συνεχίσθηκε ως το 30΄, ώσπου οι δυο «‘άσφαιροι» παίκτες του Ολυμπιακού άρχισαν να πυροβολούν κατά ριπάς.

Ο Γκριν πέτυχε το πρώτο του τρίποντο για το 67-69 και ο Σπανούλης ισοφάρισε στο 69-69, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Και ισοφάρισε ξανά (71-71), πριν ο Αγραβάνης κι ο Γκριν αστοχήσουν σε ελεύθερα τρίποντα με το σκορ στο 71-73. Ο Σπανούλης πήρε την κατάσταση στα χέρια του, έβαλε το πρώτο του τρίποντο στον αγώνα και να πάρει το προβάδισμα (74-73) στο 1:53 πριν το τέλος.

Ο Ντε Κολό φοβήθηκε στη συνέχεια τον Μπιρτς και αστόχησε, πριν ο Αμερικανός καρφώσει για το 73-76 και ο Τεόντοσιτς να ισοφαρίσει. Ο Γκριν όμως απάντησε με το σουτ του αγώνα για το 79-76.Στη συνέχεια ο Τεόντοσιτς πέτυχε μόνο μια βολή(79-77), τον μιμήθηκε ο Σπανούλης(80-77), αλλά και ο Χίγκινς(80-78) για να τελειώσει θριαμβευτικά το ματς 82-78 με δυο εύστοχες βολές του Γκριν.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-40, 60-64, 82-78.
ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 16, Τεόντοσιτς 23 (4), Όγκαστιν 6, Φριντζόν, Τζάκσον 12 (2), Βοροντσέβιτς 2, Χίγκινς 6, Κριάπα 3, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (2), Μπιρτς 4, Γιανγκ, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 14 (1 τρ., 6 ασ.), Αγραβάνης 8 (2), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 14 (1 τρ., 7 ρ.), Παπανικολάου 14 (4 τρ., 9 ρ.), Μάντζαρης 12 (4 τρ., 6 ρ.)